Ciekawe miejsca w Kielcach – Muzeum Historii Kielc

Ciekawe miejsca w Kielcach – Muzeum Historii Kielc

Już od 4 maja znika część obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Otwarte będą między innymi muzea. Z tej okazji chcemy zaprosić naszych czytelników na spacer po wyjątkowym miejscu, które w sposób łatwy i przyjemny przybliża dzieje Kielc. Mowa tutaj oczywiście o Muzeum Historii tego pięknego miasta.

Wiele osób, którym udało się już wcześniej odwiedzić to miejsce, zwraca uwagę, że można tam zobaczyć niejako „Kielce w pigułce”. Nie tylko poznać historię, ale również wyobrazić sobie jak żyli mieszkańcy w poszczególnych epokach, jak wyglądało ich życie, czym się zajmowali. Poza tym zobaczyć jak bardzo Kielcom udało się rozwinąć na przestrzeni wieków. Od małej osady po wielkie miasto, stolicę województwa świętokrzyskiego.

Zacznijmy jednak od tego, jak rozwijało się samo muzeum.

Jego początek ma miejsce 1 września 2006 podczas obrad Rady Miasta. To właśnie radni podjęli decyzję o otworzeniu Muzeum Historii Kielc. Oficjalnie zaczyna swoją działalność 1 lutego 2008. Jednak już prawie wiek wcześniej mieszkańcy miasta starali się zachowywać pamięć o Kielcach i ich historii. W 1908 roku powstaje muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Zaczęto także starać się o utworzenie muzeum z prawdziwego zdarzenia. W planach była nawet budowa całkiem nowego budynku, który miałby służyć za siedzibę. Przez moment planowano również dostosować pałac biskupów krakowskich na ten cel.

Niestety wybuchła II Wojna Światowa. Wtedy wiele eksponatów i zbiorów zaginęło z różnych powodów. Po Wojnie nie opadł jednak entuzjazm związany z powstaniem muzeum, które miałoby przypominać o historii Kielc. Organizowano wystawy i równocześnie niemal cały czas planowano, jak miałoby wyglądać muzeum. To, jak dalej potoczyła się ta historia, już wiecie 😉 Ostatecznie zostało utworzone Muzeum Historii Kielc, a jako siedzibę otrzymało wyremontowaną kamienicę przy ulicy Świętego Leonarda 4. Do tej pory można oglądać tam wystawy i eksponaty. A naprawdę jest się czym zachwycać…

Muzeum skupia się głównie na przedstawieniu historii Kielc.

Wystawa stała podzielona jest na poszczególne okresy. Znajdziemy tam między innymi opis średniowiecznego miasta, okres, kiedy Kielce należały do biskupów krakowskich czy dzieje wojenne. Wśród eksponatów znajdują się liczne fotografie, obwieszczenia władz związane z ważnymi momentami historycznymi, przedmioty codziennego użytku czy rzeczy podarowane muzeum przez mieszkańców.

Organizowane są również wystawy czasowe, spotkania, rozmowy o historii i wiele innych działań, które mają za zadnie przybliżać ciekawe dzieje miasta.

Dla osób, które chcą zabrać cząstkę historii Kielc do swoich domów, muzeum prowadzi swoje własne wydawnictwo. Można tam znaleźć nie tylko książki poświęcone dziejom tego miasta, ale również i biografie ważnych i zasłużonych Kielczan.

Już od jutra (4 maja) muzeum otwiera się na odwiedzających. Polecamy zaplanować w najbliższym czasie wizytę w tym miejscu. Na pewno będzie to dobrze spędzony czas.