Kielce zapraszają na Europejską Noc Muzeów 2024: atrakcje, ścieżka komunikacyjna i szczegółowy program

Kielce zapraszają na Europejską Noc Muzeów 2024: atrakcje, ścieżka komunikacyjna i szczegółowy program

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2024, kieleckie muzea i placówki kultury otworzą swoje podwoje dla mieszkańców i turystów. W sobotni wieczór, 18 maja, odbędzie się szereg bezpłatnych wydarzeń, takich jak kino plenerowe, warsztaty, pokazy i wystawy. Z myślą o ułatwieniu dostępu do centrów kultury w mieście, uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusów miejskich: 21M, 34M, 35M i 46M. Ponadto linie autobusowe 0W i 0Z będą kursować dłużej, a nocne linie N1 i N2 zwiększą liczbę kursów. Mieszkańcy Kielc będą mogli także skorzystać z niecodziennej atrakcji – przejażdżki zabytkowym autobusem Ikarus z centrum miasta do Centrum Geoedukacji.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Od tego czasu wydarzenie to zdobyło ogromną popularność także w Polsce, przyciągając co roku coraz więcej odwiedzających. Agata Wojda, prezydentka Kielc zaprasza mieszkańców do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu: „Noc Muzeów to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu z rodziną, a dodatkowe atrakcje są świetnym uzupełnieniem regularnej oferty naszych instytucji kultury”.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach zapewnia specjalne linie autobusowe na czas trwania Europejskiej Nocy Muzeów. Sobotnie linie 21, 34, 35 i 46 zostaną wzmocnione dodatkowymi kursami linii 21M, 34M, 35M oraz 46M. Autobusy tych linii będą kursować wieczorem, uzupełniając kursowanie głównych linii. Dodatkowo, linie autobusowe 0W i 0Z będą kursować dłużej, a nocne linie N1 i N2 zaoferują dodatkowe kursy. Ponadto, wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa M obsługiwana zabytkowym Ikarusem. Pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdu bezpłatnie i dotrzeć z centrum miasta (Urząd Miasta) do Centrum Geoedukacji.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Kielcach, różne miejsca oferują wiele atrakcji. Centrum Geoedukacji zaprasza na pokaz popularnonaukowy z prezentacją skamieniałości i modeli prehistorycznych zwierząt morskich. W Energetycznym Centrum Nauki Industria odwiedzający będą mieli okazję przeprowadzić doświadczenia z wykorzystaniem interaktywnych stanowisk. Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego proponuje liczne darmowe atrakcje, w tym prelekcję „Złota Era organów Hammonda w muzyce rockowej”. Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” oferuje opowieści i zwiedzanie wystawy Mariusza Mikołajka „Najważniejsze jest światło”. Muzeum Zabawek i Zabawy proponuje wystawę zabawek i pokazy bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.