Doświadcz unikalnej przygody archeologicznej podczas Europejskich Dni Archeologii w Kielcach i Wiślicy

Doświadcz unikalnej przygody archeologicznej podczas Europejskich Dni Archeologii w Kielcach i Wiślicy

Zapraszamy do Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, gdzie każdy z nas może na chwilę stać się prawdziwym archeologiem! Program pełen jest atrakcji dla wszystkich grup wiekowych – warsztaty dla dzieci, spotkania z Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, zwana „Archeologiem w szpilkach”, oraz pasjonujące prezentacje od Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Mają to być tylko niektóre z akcentów, które umilą nam obchody Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, wyjaśnia, że inicjatywa Europejskich Dni Archeologii jest obecna w Polsce od 2009 roku. To wydarzenie skierowane jest do różnych grup społecznych – od rodzin z dziećmi, przez uczniów szkół średnich, dorosłych po specjalistów. W ramach tego wszechstronnego projektu organizowane są wystawy, sesje naukowe, pikniki i inne atrakcje mające na celu zwrócenie uwagi na bogactwo polskiego dziedzictwa archeologicznego.

Archeolodzy w Polsce mają nieustannie mnóstwo pracy do wykonania, zważywszy na wielość ważnych stanowisk archeologicznych – przyznaje Kiełtyka-Sołtysiak. Dni Archeologii to doskonała okazja, aby podkreślić ich znaczenie i nauczyć się, jak należy dbać o zabytki oraz co zrobić z artefaktem, który odnajdziemy na swojej drodze. Przypomina również o przepisach dotyczących zwrotu takich przedmiotów.

Podczas Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy czekają nas specjalne atrakcje. Dyrektor muzeum podkreśla, że 14 czerwca każdy będzie mógł zwiedzić stałą ekspozycję bezpłatnie. Natomiast główne uroczystości zaplanowano na sobotę, 15 czerwca, w godzinach od 12:00 do 16:00.

Program uwzględnia wiele interesujących punktów, takich jak wykład Katarzyny Soboty-Liwoch, która opowie o swoim zaangażowaniu w popularyzację archeologii oraz spotkanie ze Świętokrzyską Grupą Eksploracyjną. Dodatkowo zapraszamy na liczne warsztaty archeologiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców, na których uczestnicy będą mieli okazję do tworzenia ozdób średniowiecznych i wyklejania ceramiki.

Z okazji Europejskich Dni Archeologii specjalną ofertę przygotowało również Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Kielcach.