Sygnal alarmowy dla Tarnoskały: Niepowetowane zniszczenia cennego dziedzictwa

Sygnal alarmowy dla Tarnoskały: Niepowetowane zniszczenia cennego dziedzictwa

Wśród krajobrazu Piotrkowic koło Chmielnika, nieopodal Kielc, znajduje się jedno z najbardziej unikalnych miejsc na mapie polskich zabytków – kompleks pałacowy Tarnoskała. Niestety, od pięciu lat obiekt ten jest pomimo swojej wartości historycznej i kulturowej narażony na surowe zniszczenia. Widać uszkodzone drzwi, stłuczone szyby w oknach, usunięte metalowe części pieców i przewody elektryczne. Do tego dochodzą niestosowne napisy, które zdobią według huliganów ściany budynku. To smutny widok dla każdego z pochodzenia lub serca mieszkańca Piotrkowic.

Zdenerwowany takim stanem rzeczy lokalny mieszkaniec wyraził swoje rozczarowanie sytuacją mówiąc: „To naprawdę przygnębiające. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Ten obiekt jest bezcenny dla naszego dziedzictwa i nie powinniśmy pozwolić na jego zaniedbanie. Powinniśmy go chronić i utrzymywać w należytym stanie”.

Osobliwość kompleksu pałacowego w Piotrkowicach, zlokalizowanego na wzgórzu Tarnoskała, polega na tym, że nie jest to pojedyncza rezydencja, lecz cztery bliźniacze pałacyki w stylu klasycystycznym. Zostały one wybudowane pod koniec XVIII wieku przez rodzinę Tarnowskich i rozmieszczone symetrycznie wokół dużej dziedzińca. Co więcej, na terenie kompleksu znajduje się również studnia o głębokości przekraczającej 40 metrów, która jak głosi legenda została wykuta przez tatarskich jeńców.