Modernizacja infrastruktury drogowej na obrzeżach Kielc – pięć ulic otrzyma nowe nawierzchnie

Modernizacja infrastruktury drogowej na obrzeżach Kielc – pięć ulic otrzyma nowe nawierzchnie

Na skraju Kielc, w pięciu różnych dzielnicach, planowane są poważne prace drogowe, które mają na celu odnowienie nawierzchni na pięciu ulicach. Miejski Zarząd Dróg obecnie przeszukuje rynek w poszukiwaniu odpowiedniego wykonawcy prac, co spowodowało ogłoszenie przetargu na jego wybór. Mieszkańcy tych konkretnych ulic od dawna domagali się potrzebnych remontów.

Ulice Sukowska, Młoda, Karczunek, Wydryńska i Aleja Górników Staszicowskich znajdują się w opłakanym stanie technicznym. Część z nich nie posiada asfaltowej nawierzchni, a tam gdzie jest, jest ona w strasznym stanie. Drogami pełnymi dziur i nierówności ciężko jest przejechać samochodem lub nawet przejść na piechotę. Każda z tych dróg ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, ponieważ prowadzi nie tylko do domów mieszkańców, ale także do miejsc istotnych dla publiczności, takich jak szkoły czy przedszkola. Na niektórych z tych dróg przeprowadzono już prace remontowe, ale tylko w ograniczonym zakresie.

Miejski Zarząd Dróg zdecydował się na ogłoszenie przetargu, mającego na celu wybór wykonawcy remontu wszystkich pięciu wspomnianych dróg. Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, planowane są kompleksowe prace renowacyjne. W ramach planowanych prac zostanie zbudowana kanalizacja deszczowa lub wszystkie instalacje podziemne będą wymienione i zmodernizowane. Dodatkowo, na jezdniach zostaną ułożone nowe podbudowy i nawierzchnie bitumiczne. Prace obejmują również budowę chodników oraz oświetlenia ulicznego.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał dwa lata na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac. Szacowany koszt remontu pięciu ulic wynosi 31,5 miliona złotych. Na realizację tego projektu władze Kielc pozyskały prawie 30 milionów złotych dofinansowania z rządowego programu „Polski Ład”.

Remonty dotyczą następujących ulic: Aleja Górników Staszicowskich od Fabrycznej do Pańskiej, ulica Młoda od Jagiellońskiej do Mielczarskiego, cała ulica Karczunek, ulica Wydryńska od Napękowskiej do łącznika do Sandomierskiej (gdzie wcześniej wybudowano pierwszy odcinek), oraz ulica Sukowska od Łanowej do granicy miasta.