Otwarciu Delegatury IPN w Kielcach po jej rozbudowie, a także przekazaniu szczególnych archiwów

Otwarciu Delegatury IPN w Kielcach po jej rozbudowie, a także przekazaniu szczególnych archiwów

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, po zakończeniu procesu rozbudowy, przy al. Na Stadion 1, zostanie oficjalnie otwarta w piątek, 7 czerwca. Podczas ceremonii inauguracyjnej, do której zaproszeni zostali goście specjalni oraz reprezentanci centralnych i lokalnych władz, odbędzie się między innymi uroczystość przekazania spuścizny po zmarłej Wandzie Madejczyk do zbiorów Delegatury. Zbiór archiwalii przekazywany będzie przez córkę zmarłej, Annę Wasilewską.

To wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Rozpoczęcie części oficjalnej planowane jest na godzinę 14:00 w sali konferencyjnej, gdzie swój udział zapowiedzieli Prezes IPN – dr Karol Nawrocki, goście honorowi oraz przedstawiciele lokalnych władz. W tym czasie odbędzie się przekazanie pamiątek po Wandzie Madejczyk, kobiecie, która przetrwała okropności II Wojny Światowej jako członkini Armii Krajowej i uczestniczka tajnych kompletów edukacyjnych w Sandomierzu.

Wanda Madejczyk, z domu Sołhaj, była związana rodziną z Sieradzem. W początkach II Wojny Światowej, straciła ojca w wyniku działań Niemców. Wraz z matką i dwoma małoletnimi braćmi została przymusowo przesiedlona do Sandomierza. Tam też związała się z Armią Krajową, uczestnicząc w tajnych kompletach edukacyjnych. Przetrwała okropieństwa wojny, a w latach 80. XX wieku, pisała poezję, gloryfikującą odwagę i poświęcenie żołnierzy Armii Krajowej z Sandomierza.

W godzinach od 16:00 do 19:00 Delegatura będzie dostępna dla zwiedzających. Osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z wnętrzami budynku oraz posłuchać historii archiwum kieleckiego IPN, przyjrzeć się pracy archiwistów w pracowni reprograficznej oraz zwiedzić jeden z ciekawszych reliktów PRL – schron podziemny.

W nowo wybudowanych pomieszczeniach znajdzie się stoisko księgarni Oddziału IPN w Krakowie oraz wystawa poświęcona projektowi Archiwum Pełne Pamięci. Dodatkowo, na gablotach zostaną prezentowane wybrane pamiątki po Wandzie Madejczyk – najnowszy dar przekazany do delegatury w ramach projektu Archiwum Pełnego Pamięci.

Planowane jest także zorganizowanie mini pikniku wojskowego, który jest możliwy dzięki wsparciu 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Żołnierze współczesnej armii polskiej zaprezentują sprzęt wojskowy i wyposażenie. Wystąpi też Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, które przedstawi replikę stanowiska ogniowego z czasów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jakub Mularczyk, pracownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach, omówi historię Kielc i ich związków z Westerplatte.

Na młodszych gości czekać będzie specjalne stoisko edukacyjne przygotowane przez pracowników kieleckiej Delegatury IPN. O godzinie 18:00 uczestnicy pikniku będą mogli skosztować wojskowej grochówki.