Śladami rogatek dawnych Kielc: historyczna podróż po mieście

Śladami rogatek dawnych Kielc: historyczna podróż po mieście

16 czerwca, w niedzielę, miłośnicy historii Kielc wybrali się na spacer śladami dawnych rogatek miasta. Wędrówka ta, nazwana „Spacerem historycznym”, została zorganizowana przez Muzeum Historii Kielc i prowadziła uczestników przez ulice takie jak Piotrkowska, Chęcińska czy Krakowska.

Głównym przewodnikiem był Leszek Dziedzic, pracownik muzeum, który podkreślił znaczenie rogatek w ówczesnym życiu stolicy regionu. Wyjaśnił, że były one głównie punktem fiskalnym, przeznaczonym do pobierania opłat od przyjeżdżających do miasta. W XIX wieku funkcjonowało ich około ośmiu, usytuowanych na drogach wylotowych z Kielc – w ich skład wchodziły m.in. rogatki Chęcińska, Piotrkowska czy Warszawska.

Obecnie jedyną rogatką, która przetrwała w pamięci mieszkańców, jest Krakowska Rogatka. Miejsce spotkania uczestników spaceru zlokalizowane było nieopodal obszaru obecnie nazywanego w ten sposób. Niemniej jednak, warto podkreślić, że skrzyżowanie określane mianem Krakowskiej Rogatki nie jest tym samym miejscem, w którym znajdowała się oryginalna rogatka.

Według Leszka Dziedzica, wtenczas wjeżdżający do Kielc nie mogli przeoczyć rogatek. Ich wygląd mógł być różny – od prostych drewnianych bud, przypominających wartownie, do okazałych czteropiętrowych budynków z czasów regulacji miasta w XIX wieku. Szlabany przy rogatkach miały długość odpowiednią do szerokości drogi – ten na Krakowskiej Rogatce miał aż 14 metrów.

Oprócz nauki o historii rogatek, uczestnicy spaceru mieli również okazję poznać obszar zwanym Krakowskim Przedmieściem.