„Odkrywanie kulinarnego dziedzictwa naszych przodków przez Koła Gospodyń Wiejskich”

„Odkrywanie kulinarnego dziedzictwa naszych przodków przez Koła Gospodyń Wiejskich”

Rozpoczęcie pikniku gastronomicznego w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej odbyło się pod tematem „Co jadali nasi przodkowie 200 lat temu”. To wydarzenie ma na celu ukazanie korzeni naszej kultury, które nie są ograniczone tylko do aspektów militarnych czy politycznych, ale również obejmują czysto ludzkie wymiary, jak podkreśla dyrektor muzeum, Grzegorz Bień.

Wydarzenie to organizowane jest po raz czwarty i ma na celu przybliżyć dawne tradycje kulinarne, które mogą przyczynić się do zrozumienia codziennego życia naszych przodków oraz być może wyjaśnić, dlaczego żyli dłużej i zdrowiej. W programie wydarzenia znalazły się również pokazy artyleryjskie Stowarzyszenia Arsenał, które prezentują oprócz strzałów z armat również musztrę z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej, z okazji obchodów jej 230 rocznicy.

Nie brakuje tu atrakcji, gdyż w otoczeniu czołgów i pojazdów wojskowych swoje stoiska wystawiły lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród nich KGW Lipienice, które przygotowało smakowite potrawy takie jak kapusta z grochem, żur lipieniecki oraz porka.

Udział biorące w wydarzeniu panie podkreślają, że wszystkie potrawy są przygotowane samodzielnie – od topienia smalcu, przez zakwas na żur, aż po pieczenie chleba i ciasta. Patrycja Jamka reprezentująca KGW Świerczkowianki zaprasza na bułeczki wypełnione jagodami, a ich słodycz kontrastuje z kwasem rabarbaru w drożdżowym cieście.

Anna Pietras z KGW Super Babki ze Skłobów zwraca uwagę, iż większość dań jest gotowana na miejscu. W ich ofercie znajdują się m.in. grochówka, dwa rodzaje pierogów – z kapustą i mięsem oraz z grzybami i kapustą. Do tego potrawa zwana porką, czyli tłuczone ziemniaki z cebulą i skwarkami. Dodatkowo, stoisko Super Babek wyróżnia się niebieskim kolorem obrusów – ludowych chust.

Piknik gastronomiczny w Muzeum im. Orła Białego potrwa do godziny 18:00.