Młodzież z Starachowic odkrywa górniczą przeszłość miasta w ramach projektu "Młodzi SZYBują"

Młodzież z Starachowic odkrywa górniczą przeszłość miasta w ramach projektu "Młodzi SZYBują"

Starachowice są miejscem, gdzie młodzież ma okazję zgłębić historię górniczą regionu dzięki projektowi o nazwie „Młodzi SZYBują”. Ten inicjatywa jest częścią obchodów 400-lecia istnienia miasta Starachowice i ma na celu przybliżenie jego górniczych korzeni. Kiedyś to właśnie tu działały takie kopalnie jak Herkules, Majówka czy Perłowa – ich pamięć przetrwała do dziś w nazwach ulic, takich jak Kopalniana czy Gliniana. Teraz tę bogatą historię mają szansę poznać uczniowie starachowickich szkół średnich.

„Młodzi SZYBują” to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży, którego celem jest zaznajomienie jej z przeszłością górniczą miasta Starachowic – tłumaczy Monika Telka, koordynatorka projektu. Pierwszy etap inicjatywy obejmuje cykl wykładów historycznych prowadzonych przez Oskara Gruszczyńskiego, wybitnego znawcę górnictwa starachowickiego i absolwenta Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Kolejnym etapem działań jest uruchomienie aplikacji Action Truck, która pozwoli na wirtualne odkrycie dawnych szybów kopalni. Ta mobilna trasa historyczna została opracowana przez Fundację Good Culture i zostanie udostępniona 5 czerwca. Podczas tego etapu młodzież odwiedzi również wystawę poświęconą historii górnictwa regionu w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz zobaczy z bliska obiekty wielkopiecowe.

Finałem projektu jest konkurs literacki pt. „Dzień z życia górnika”, który polega na napisaniu fragmentu pamiętnika ukazującego codzienne życie górników starachowickich. Ogłoszenie wyników konkursu i podsumowanie całego projektu zaplanowane jest na 27 czerwca w Czytelni MBP.