51. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej przyciąga ponad 700 harcerzy

51. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej przyciąga ponad 700 harcerzy

Pełna energii młodzież z kraju i zagranicy, licząca ponad 700 harcerzy, zgromadzi się na 51. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Wydarzenie to ma miejsce w Kielcach, gdzie uczestnicy będą miały okazję brać udział w różnorodnych warsztatach artystycznych. Pod okiem profesjonalistów będą mogli doskonalić swoje umiejętności w śpiewie, tańcu oraz innych dziedzinach sztuki.

Agata Wojda, prezydent Kielc, podkreśla, że festiwal ten jest nie tylko sentymentalnym symbolem dla miasta, ale także ważnym narzędziem edukacyjnym. Wielu mieszkańców od pokoleń uczestniczy w nim, a teraz przychodzą i podziwiają młodych artystów ze swoimi dziećmi i wnukami. Cieszą się oni z tego, jak artystyczne wydarzenie kładzie nacisk na edukacyjny aspekt – poprzez kilkudniowe warsztaty – oraz na budowanie wspólnoty w Kielcach.

Arkadiusz Szostak, Komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej, przypomina, że uczestnicy festiwalu corocznie rywalizują o prestiżowe nagrody – złote, srebrne i brązowe Jodły. Laureaci będą mogli pokazać swoje umiejętności podczas Galowego Koncertu. W tym roku na warsztatach i przeglądach festiwalowych będzie brało udział ponad 400 młodych wykonawców. Nad ich pracami będzie czuwać ponad 80 osób, a 16 konsultantów poprowadzi warsztaty na 16 salach jednocześnie.

Szostak zaprasza na Koncert Galowy Laureatów, który odbędzie się 20 lipca o godzinie 19:00 na kieleckiej Kadzielni. Na wydarzeniu wystąpią artyści z Polski, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. Koncert zostanie podzielony na dwie części – „Gospodarze gościom”, prezentacja świętokrzyskich artystów, a następnie wręczenie nagród i koncert zwycięzców.

Również Agnieszka Stochmal, rzeczniczka festiwalu, potwierdza, że nie zabraknie koncertów plenerowych. Będą się one odbywać codziennie o godzinie 19:00 na Rynku w Kielcach. Zapowiedziała również szereg wydarzeń skierowanych specjalnie dla mieszkańców miasta, które mają miejsce od 13 do 17 lipca.