Ciekawe miejsca w Kielcach – Teatr imienia Stefana Żeromskiego

Ciekawe miejsca w Kielcach – Teatr imienia Stefana Żeromskiego

Spacerując w Kielcach ulicą Sienkiewicza, nie sposób nie zwrócić uwagi na zabytkowy budynek. Napis i plakaty informują nas, że swoje miejsce znalazł tam kielecki teatr.

Właśnie tam zapraszamy dzisiaj naszych czytelników. Swoją historię i dzieje osłoni przed nami Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Kolejne ciekawe miejsce na mapie miasta.

Jaki był początek tego miejsca? Romantyczny 😉 Prace rozpoczęły się w 1877 roku. Legenda głosi, że Ludwik Stumpf, fundator obiektu, a prywatnie kielecki biznesmen i miłośnik sztuki, postanowił wybudować teatr. Nie robił jednak tego bezinteresownie… Jego wielką miłością była aktorka, która mieszkała i pracowała w Warszawie. Myślał, że dzięki stworzeniu teatru w Kielcach, ukochana przeprowadzi się i zamieszka bliżej niego. Jak skończyła się ta historia? Kim była piękna aktorka? Jak potoczyły się ich losy? Tego nie wiadomo. Fakty są jednak takie, że już w 1879 roku na deskach teatru odbyło się pierwsze przedstawienie. Sama budowla ku pamięci fundatora została nazwana Teatrem Ludwika.

Trzeba przyznać, że Ludwikowi chyba naprawdę musiało zależeć na miłości… Budynek zaprojektował Franciszek Ksawery Kowalski. Był to architekt, który pochodził z Kielc. W czasach powstawania teatru nie było prawdopodobnie nikogo lepszego od niego w tej dziedzinie. Poza samą sceną, swoje miejsce w budynku przy ulicy Sienkiewicza (wtedy jeszcze Pocztowej) znalazła też restauracja, hotel i kilka prywatnych lokali. Ukochana Ludwika musiała mieć przecież wszystkie luksusy pod ręką 😉 Co by nie napisać, budynek z pewnością wywierał na mieszkańcach Kielc ogromne wrażenie…

Dzisiaj teatr jest nie tylko miejscem, gdzie można zobaczyć przedstawienia na naprawdę wysokim poziomie. Organizowane są tam także liczne inne projekty kulturalne.

Według szacunków, prawie pięćdziesiąt tysięcy osób każdego roku ogląda przedstawienia teatralne w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Dyrektorem teatru obecnie jest Michał Kotański. Za jego kadencji podjęto wiele działań, dzięki którym do teatru chętnie i licznie zaczęli przybywać widzowie. Zastąpił on na stanowisku Piotra Szczerskiego, który przez ponad dwadzieścia trzy lata pełnił tę funkcję. Warto wspomnieć, że do tej pory było szesnaście osób, które mogą pochwalić się byciem dyrektorem Teatru imienia Stefana Żeromskiego.

Budynek teatru przy ulicy Henryka Sienkiewicza obecnie jest remontowany. Prace trwają od lutego tego roku. Już teraz wiemy jednak, że obiekt zaskoczył tym, co skrywa między innymi pod ściągniętą boazerią. Konserwator zabytków, który nadzoruje remont, poinformował, że odkryto nieznane wcześniej malowidła. To zapewne dopiero początek odkryć. Prace mają potrwać prawie dwa i pół roku, więc niespodzianek może znaleźć się znacznie więcej…

Choć teatr tymczasowo przeniósł swoją siedzibę na ulicę Ściegiennego, warto przy okazji spaceru ulicą Sienkiewicza, zobaczyć (chociaż z zewnątrz) budynek teatru, który powstał z wielkiej miłości…