Emil Zegadłowicz – kontrowersyjny pisarz dwudziestolecia międzywojennego

Emil Zegadłowicz – kontrowersyjny pisarz dwudziestolecia międzywojennego

Emil Zegadłowicz, uznawany za jednego z najbardziej popularnych, ale równocześnie kontrowersyjnych twórców literackich okresu międzywojennego, pochodził z miejscowości Gorzeń Górny koło Wadowic. Część swojej historii zapisał jednak w Kielcach. Właśnie tam, w kieleckiej Bibliotece Uniwersyteckiej, gromadzone są liczne dokumenty i materiały związane z życiem i twórczością autora.

Dr Jolanta Drążyk, kierująca Oddziałem Nauki, Dydaktyki i Wydawnictw Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, przypomina, że Zegadłowicz, który żył w latach 1888-1941, pozostawił po sobie ogromne archiwum rodzinne. Przechowywane w domu artysty zbiory obejmowały różnorodność dokumentów i materiałów. W latach 2004-2011 przekazane zostało one do Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach. Zakupiono je od córki pisarza, która chciała zachować całość spuścizny rodzinnej w jednym miejscu. Dzięki temu biblioteka weszła w posiadanie jednego z największych, a być może nawet największego zbioru dotyczącego autora na terenie Polski.

W pozyskaniu niezwykle wartościowego zbioru pomógł prof. Mirosław Wójcik, literaturoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. To on ma na swoim koncie liczne publikacje poświęcone Emilowi Zegadłowiczowi. Również jego praca habilitacyjna była dedykowana tej postaci literackiej – nosiła tytuł „Pan na Gorzeniu. Życie i twórczość Emila Zegadłowicza”.

Zgromadzone materiały umożliwiają odtworzenie wielu epizodów z życia Zegadłowicza i jego rodziny. Pozwalają także lepiej poznać jego bogatą twórczość literacką oraz odkryć wiele aspektów codziennego życia w Polsce okresu międzywojennego.