"Okrąglak" – Galeria Sztuki powraca z niebytu, zapraszając do świata kolorów i emocji

"Okrąglak" – Galeria Sztuki powraca z niebytu, zapraszając do świata kolorów i emocji

Galeryjny świat sztuki znowu zawita do „Okrąglaka”, galerii umiejscowionej w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Przygotowano dla odwiedzających ekspozycję pełną barwnej abstrakcji oraz kwiatowych motywów, stworzoną przez dwoje artystów – Ewę Goral i Michała Jamioła. Dzień 4 lipca, czwartek, o godzinie 17 ma miejsce wernisaż ich twórczości, o czym informuje Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski.

Wojewoda z entuzjazmem podkreśla, że to nie tylko urzędnicza przestrzeń, ale także miejsce, gdzie sztuka jest na wyciągnięcie ręki. Oczekuje on, że pracownicy urzędu również skorzystają z tej możliwości, tak jak wszyscy inni mieszkańcy regionu szukający bliskiego kontaktu z artystyczną ekspresją.

Kuratorem galerii została mianowana dr Lucyna Gozdek, znana artystka rodem ze Staszowa. Ona sama przedstawia otwierającą wystawę jako „Dialogi barw”, za którym kryją się dzieła Ewy Goral z Warszawy oraz Michała Jamioła, obecnie rezydującego w Kielcach. Zwraca uwagę na to, że obydwie prezentowane osoby są nie tylko fascynujące i intrygujące, ale ich twórczość stanowi spójną całość. Ewa Goral specjalizuje się w tematyce kwiatowej, a Michał Jamioł w tworzeniu wielkoformatowych kompozycji abstrakcyjnych. Wszystkie prace charakteryzują się intensywną kolorystyką i emocjonalnym wydźwiękiem.

Obaj prezentowani artyści czerpią inspiracje z natury, tworząc dzieła wypełnione organicznymi elementami oraz rozbudowaną paletą barw i struktur. Ewa Goral, urodzona w Tychach w 1984 roku, jest młodą i charyzmatyczną twórczynią. Pomimo rozpoczęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zdecydowała się porzucić ten kierunek, dążąc do pełnej ekspresji artystycznej. Obecnie zasila swój budżet wyłącznie przez sprzedaż swoich dzieł. Prace tej artystki często zaskakują różnorodnością formatów i niespodziewanymi interpretacjami.

Michał Jamioł, choć ukończył Uniwersytet Śląski na kierunku niezwiązanym z malarstwem, zasłynął jako artysta w 2020 roku dzięki swojemu debiutowi w galerii sztuki w Polanice-Zdrój. Jego twórczość, choć początkowo skupiała się na mniejszych formatach, teraz znana jest z imponujących rozmiarów dzieł abstrakcyjnych i trójwymiarowych, pełnych kolorów i struktur, czerpiących inspiracje z hiszpańskiego malarstwa.