Witaj na stronie! – historia miasta

Witaj na stronie! – historia miasta

Witamy Cię bardzo serdecznie na stronie Kielceinformacje!

Postaramy się, by było to Twoje miejsce rzetelnych informacji o pięknym mieście, jakim z pewnością są Kielce. Specjalnie dla Ciebie przedstawimy także najciekawsze miejsca, a także ciekawostki i wiele różnych wydarzeń związanych z tą miejscowością. Zapraszamy Cię do odkrywania razem z nami tego niezwykłego miasta. Kielce naprawdę mają wiele uroku. Mamy nadzieję, że dzięki nam się o tym przekonasz ?

Ten pierwszy wpis, postanowiliśmy poświęcić w całości historii Kielc, w tym także jego początkom i tego jak wyglądało wiele wieków temu.

Może dobrze znasz te najważniejsze wydarzenia w dziejach, a może dopiero zaczynasz je poznawać… Mamy nadzieję, że dzięki nam dowiesz się jeszcze więcej.

Zaczniemy oczywiście od początków miasta. Tutaj już pojawia się mały problem… Nie są one do końca znane. Ciężko określić, kiedy dokładnie powstało miasto. Nie zachowały się żadne dokumenty, które konkretnie nadają Kielcom prawa miejskie. Uznano więc, za akt lokacyjny może posłużyć przywilej z 1364 roku. Nie nadawał on Kielcom praw miejskich, ale pozwalał na budowanie miasta na prawie niemieckim (magdeburskim), dzięki czemu, między innymi, wytyczono rynek, z regularnym układem ulic. Z powodu braku już wspomnianego dokumentu lokacyjnego, to właśnie data wydania tego przywileju została uznana za początek miasta. Co jednak działo się wcześniej?

Według historyków miasto istniało już dużo, dużo wcześniej. W X wieku stawiano już pierwsze budynki, w tym kościół świętego Wojciecha. Przed samym powstaniem Kielc, na tych terenach istniała osada. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie handlem. Spotykali się tam ludzie, którzy z Puszczy Białowieskiej potrafili pozyskać różne dobra. Mięso, rośliny, miód, skóry, a także zboża. Właśnie dzisiejsze Kielce były miejscem, gdzie te towary wymieniali na różne inne, potrzebne im rzeczy.

Osada bardzo dobrze się rozwijała, wkrótce więc zaczęły powstawać pierwsze budynki publiczne, jak na przykład (wspominany już) kościół świętego Wojciecha. Organizowano targi, jarmarki i odpusty. Dzięki temu do Kielc przywali ludzie, a miasto rozkwitało. Zanim zostało ulokowane na prawie niemieckim, przetrwało najazdy Tatarów. Jego rozwój na moment, poza wojnami, wstrzymała także walka o tron Polski między Konradem Mazowieckim i Bolesławem Wstydliwym.

Miasto jednak nadal rozwijało się bardzo dobrze, aż wreszcie nadszedł 1364 rok, o którym już pisaliśmy wyżej.

Co było później?

Tego dowiecie się w naszym kolejnym wpisie 😊