Symbole miasta

Symbole miasta

Z poprzednich wpisów wiemy już, że Kielce mają niezwykle bogatą i ciekawą historię powstania. W ciągu wieków miasto rozwijało się i zmieniało. Także symbole tego miejsca przeobrażały się.

Właśnie im poświęcimy ten wpis. Przedstawimy herb, flagę i hymn miasta Kielce. Zapraszamy!

Naszą opowieść o symbolach zaczniemy od herbu. Ostatnia jego modernizacja miała miejsce nie tak dawno, w 2019 roku. Na czerwonej tarczy umieszczono żółtą koronę. Symbolizować miała władzę. Pod nią znajdziemy litery (tego samego koloru co korona) C i K. Różnie tłumaczone jest ich znaczenie. Mogą oznaczać po przetłumaczeniu z języka łacińskiego „Miasto Kielce” lub „Mieszkańcy Kielc”. Według historyków początki tego symbolu sięgają XV wieku. Prawdopodobnie nadał go miastu kardynał Fryderyk Jagiellończyk. Możliwe jest także, że stało się to dużo wcześniej. Herb przez wieki zmieniał się. W czasie rozbiorów, aż do rozpoczęcia I Wojny Światowej, symbol ten był całkowicie zmieniony przez Rosjan. Wtedy znalazły swoje miejsce tam elementy związane z władzą carską. Głównym przedmiotem na herbie był wówczas ogromy piec i dwie złote kule. Wszystko to opleciono liśćmi laurowymi na niebieskim tle.

Po opuszczeniu Kielc przez Rosjan powrócono do historycznej formy. Jak już wspominaliśmy na początku, ostatnia zmiana herbu była w 2019 roku. Kształt zmieniła tarcza. Także korona została ubogacona o dodatkowe zdobienia.

Elementy herbu znalazły swoje miejsce także na fladze miasta.

Spacerując po Kielcach, chociażby po sławnej ulicy Sienkiewicza, nie raz zobaczymy ją powiewającą na wietrze. Jest to czerwony prostokąt, który na górnej i dolej krawędzi ma żółte pasy. Na czerwonym tle zobaczymy także koronę i litery C i K, niejako „wycięte” z herbu. Podobnie jak i on, flaga ostatni raz została zmieniona w 2019 roku. Poprawiono wtedy wygląd elementów, które przeniesiono z herbu.

Warto wiedzieć także, że Kielce posiadają swój własny hejnał.

Może nie jest on tak popularny jak ten grany z Wieży Mariackiej w Krakowie, ale rozbrzmiewa przy okazji wielkich uroczystości. Codziennie rozbrzmiewa również w samo południe z wieży Ratusza Miejskiego. Jest to utwór, który skomponowany został w 1996 roku. Autorem jest Karol Anbild, który przez wiele lat kierował Filharmonią Kielecką. W hejnale usłyszymy dwie trąbki i dwa puzony. Sam hejnał został wybrany na drodze konkursu.

Pewnego rodzaju symbolem Kielc stało się także jego logo. Wybrano je w 2003 roku. Zobaczymy je na różnego rodzaju plakatach, publikacjach, materiałach promocyjnych miasta.