Kieleckie obchody 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego z prapremierą i wręczeniem medali Gloria Artis

Kieleckie obchody 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego z prapremierą i wręczeniem medali Gloria Artis

W kontekście uroczystego świętowania 145. rocznicy powstania Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, jego tymczasowe mury gościły prapremierę „Kilka opowieści z Islandii” pod reżyserią Uny Thorleifsdottir. W związku z tą wyjątkową okazją, która zgromadziła liczne osobistości takie jak Bożena Szczypiór i Marcin Chłodnicki, zastępcy prezydenta Kielc oraz Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce, odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz składania gratulacji i podziękowań.

Podczas tego znamiennego wydarzenia, nagrody za zasługi dla kultury – Medale Gloria Artis, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymały dwie aktorki – Beata Pszeniczna i Zuzanna Wierzbińska, a także Halina Łabędzka, pełniąca funkcję kierowniczki impresariatu i koordynatorki działań artystycznych. Odznaczenia zostały wręczone przez Ireneusza Piaseckiego, dyrektora generalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Do tego, Michał Kotański, dyrektor Teatru, miał przyjemność otrzymać gratulacje od najwyższych osób na stanowiskach w regionie – Prezydenta Miasta Kielce, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewody Świętokrzyskiego.

Pamiętajmy, że Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jednym z najstarszych miejsc kulturalnych w Polsce. Budowa jego budynku, położonego przy głównej ulicy Kielc – Sienkiewicza 32 (dawniej Pocztowej), rozpoczęła się w 1877 roku. Pierwsze przedstawienie, które miało miejsce 6 stycznia 1879 roku, to opera komiczna „Dzwony kornewilskie” autorstwa Roberta Planquett’a w wykonaniu Towarzystwa Dramatycznego Józefa Teksla. Wówczas salę teatralną wypełniło około 800 widzów. Scenę nazwano cześć głównego fundatora jako Teatr Ludwika. W tamtym czasie nie posiadała ona jeszcze stałego zespołu ani ustalonego repertuaru. Na jej deskach gościli artyści z zespołów objazdowych, takich jak teatry ogródkowe z Warszawy. Najczęściej prezentowano sztuki lekkie – farsy, wodewile i operetki.