Egzotyczne zwierzęta w Ogródzie Zoologicznym Leśne Zacisze: Jak radzą sobie z zimą?

Egzotyczne zwierzęta w Ogródzie Zoologicznym Leśne Zacisze: Jak radzą sobie z zimą?

Pomimo powszechnej opinii, że zwierzęta egzotyczne nie radzą sobie dobrze w zimowym klimacie, wiele z nich potrafi przystosować się do niskich temperatur. Paweł Zawadzki, pracownik Ogrodu Zoologicznego „Leśne Zacisze” położonego w miejscowości Lisów, w gminie Morawica, wyjaśnia, że choć większość tych zwierząt preferuje ciepłe warunki i dlatego podczas zimy są one najczęściej zamknięte w pomieszczeniach, to istnieją pewne wyjątki.

Wszystko zależy od gatunku i jego naturalnych preferencji – niektóre gatunki mogą przebywać na zewnątrz nawet przy niskich temperaturach. W tak uposażonych budynkach temperatura mieści się w zakresie od 12 do 27 stopni Celsjusza, co jest wystarczającym komfortem termicznym dla różnych gatunków.

Jednym z przykładów zwierzęcia tolerującego chłodne warunki jest kangur Walabia Bennetta, znany również jako kangur rdzawoszyi. Ten gatunek pochodzący z Australii i Tasmanii nie wymaga ogrzewania, a jedynie miejsca osłoniętego od wiatru. Dlatego, nawet podczas zimowych miesięcy, goście Leśnego Zacisza mogą zobaczyć go na otwartym terenie.

Na przeciwnym końcu spektrum znajduje się lew – choć od czasu do czasu można go spotkać na zewnątrz, to jednak wyjścia te są rzadkie i krótkotrwałe, po których szybko wraca on do ciepłego schronienia.

Zimowe warunki wymagają jednak również zapewnienia dostępu do wody dla tych gatunków, które tego potrzebują – takich jak kapibary, największe gryzonie świata. Żyją one półwodnym trybem życia, dlatego mają dostęp do basenu w ogrzewanych pomieszczeniach. Czasami, te zwierzęta korzystają z okazji do spaceru na świeżym powietrzu, jednak są to krótkie wyjścia, po czym szybko wracają do ciepła.

Park Zoologiczny Leśne Zacisze to jedyny tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim i jest domem dla około 120 gatunków zwierząt z sześciu kontynentów.