Innowacyjna metoda chirurgii naczyniowej zastosowana w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Innowacyjna metoda chirurgii naczyniowej zastosowana w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili nowatorski zabieg, który pozwolił pacjentce uniknąć skomplikowanej operacji kardiochirurgicznej. Dr Jarosław Miszczuk, kierujący kliniką chirurgii naczyniowej, przekazał informacje o stanie pacjentki, która nie mogła poddać się tradycyjnej interwencji z powodu istniejących ryzyk kardiochirurgicznych.

Pani, która trafiła na stół operacyjny, miała tętniaka łuku aorty i prawej tętnicy podobojczykowej w atypowym położeniu, obie były również zmienione tętniakowato. Ze względu na wspomniane już ryzyko związane z operacją kardiochirurgiczną, nie mogła ona przejść standardowego zabiegu. W tych szczególnych okolicznościach, chirurdzy naczyniowi zdecydowali się na innowacyjny zabieg wewnątrznaczyniowy, przygotowując równocześnie specjalne środki bezpieczeństwa na wypadek potencjalnego uszkodzenia serca – tłumaczy dr Miszczuk.

Operacja trwała 4,5 godziny i dzięki niej pacjentka uniknęła konieczności otwarcia klatki piersiowej oraz skomplikowanego zabiegu kardiochirurgicznego. Procedura została wykonana za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego stentgraftem, które wprowadzono do ciała pacjentki poprzez niewielkie nacięcia w tętnicach szyjnych i tętnicach biodrowych – wyjaśnia specjalista.

Jest to bardzo skomplikowany typ zabiegu, który jest realizowany jedynie przez kilka ośrodków medycznych w Polsce – w Szczecinie i Warszawie. Kilka takich procedur zostało także przeprowadzonych we Wrocławiu, a jedna w Opolu. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych procedur w dziedzinie chirurgii naczyniowej.