Planowane zakończenie utrudnień drogowych na ulicy Warszawskiej w Kielcach

Planowane zakończenie utrudnień drogowych na ulicy Warszawskiej w Kielcach

Przez drugą połowę sierpnia, kierowcy powinni znowu móc swobodnie jeździć w obie strony ulicą Warszawską w Kielcach. Ograniczenia w ruchu obejmują fragment drogi od skrzyżowania z ulicą Szybowcową aż do drogi krajowej numer 73, które wprowadzone zostały we wrześniu 2022 roku.

Wykonawca tych robót drogowych, spółka TRAKT S.A., pierwotnie planowała przywrócić normalny ruch na tym odcinku w kwietniu bieżącego roku, ale do tej pory to się nie udało. Wysoki poziom wód gruntowych oraz niesprzyjające warunki pogodowe były najważniejszymi przeciwnościami dla zakończenia prac remontowych, jak informują drogowcy.

Jarosław Skrzydło, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg, zapewnia, że obecnie przewidywane jest usunięcie wszelkich problemów do 20 sierpnia tego roku. Radni miasta Kielce wyrażają swoje obawy, że prace na tym odcinku, jak również na wielu innych miejskich trasach, są realizowane zbyt wolno. Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta, jest zdania, że urzędnicy miejski traktują wykonawców zbyt łagodnie.

Jego zdaniem nie tylko chodzi o spółkę TRAKT S.A, ale także o inne firmy. Według niego zdarza się, że przedsiębiorstwo wykonujące prace drogowe decyduje o tym, czy warto kończyć pracę w odpowiednim czasie, czy też lepiej rozpocząć pracę gdzie indziej. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że miasto powinno wymagać więcej od wykonawców i nie pozwalać na nieusprawiedliwione przełożenia terminów.

Kamil Suchański, lider klubu Bezpartyjni i Niezależni, zauważa, że MZD oferuje przetargi zbyt późno, co negatywnie wpływa na postęp prac inwestycyjnych. Przytacza jako przykład remont skrzyżowania Alei Solidarności i Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Twierdzi on również, że prace drogowe rozpoczęły się tuż przed nadejściem zimy, co zdecydowanie opóźniło tempo prac budowlanych. Nie wyklucza również możliwości podobnej sytuacji na ulicy Warszawskiej i uważa, że cały proces mógł zostać niewłaściwie przedłużony.

Czas zakończenia całego projektu budowy nowej drogi i kanalizacji w osiedlu Dąbrowa II planowany jest na koniec września 2023 roku. Koszt całkowity inwestycji wynosi prawie 25 milionów złotych. Firma TRAKT S.A jest wykonawcą wszystkich prac.