Popularne miejsca w Kielcach

Popularne miejsca w Kielcach

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, licząca około 200 tysięcy mieszkańców. Jest tutaj wiele unikalnych i historycznych zabytków. Jednak Kielce nie przyciągają tak wielu turystów, jak niektóre inne miasta o mniejszej liczbie ludności, takie jak Malbork czy Międzyzdroje.

Niemniej poniższa lista udowadnia, że pomijając Kielce na naszej trasie turystycznej, jednocześnie pomijamy miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania.

Przyjrzyjmy się zatem najlepszym atrakcjom w Kielcach i najstarszym zabytkom, które definitywnie warto odwiedzić.

Najstarsze zabytki w Kielcach

Zwiedzanie Kielc powinniśmy rozpocząć od najstarszych atrakcji tego regionu, a więc od najwspanialszych zabytków, które do dzisiaj stanowią niezastąpioną dekorację tego miasta. Więc jeśli uważamy się za entuzjastów zamierzchłych epok, Kielce zafundują nam daleki skok w przeszłość. Co więcej, prawie każdy z tych zabytków utrzymany jest w doskonałym stanie, co jeszcze bardziej sprawia, że te budowle są niezwykle urokliwe.

Spójrzmy zatem, jakie są najpiękniejsze zabytki w Kielcach.

Dworek Laszczyków w Kielcach

Najcenniejszym budynkiem w Kielcach jest typowy polski dwór zwany Dworkiem Laszczyków. Pochodzi z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jest bardzo dobrze utrzymany. Obecnie mieści się tutaj małe muzeum regionalne o nazwie Muzeum Wsi Kieleckiej.

Jest to doskonałe miejsce na odwiedziny w Kielcach, ponieważ możemy przyswoić sobie dawne tradycje i zwyczaje regionu, a także poznać nieco interesującej historii. Muzeum Wsi Kieleckiej to znakomity wybór podczas pobytu w Kielcach, szczególnie jeśli uwielbiamy przepiękne zabytki w otoczeniu tętniącej życiem Matki Natury.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Kielce to z pewnością miasto dla entuzjastów architektury i miłośników zachwycających zabytków. Miejscowość skupia w sobie wiele wyróżniających się budynków. A jednym z najbardziej rzucających się w oczy jest dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to iście wspaniały, XVII-wieczny pałac, który niegdyś był letnią rezydencją biskupów krakowskich.

Możemy śmiało wejść do środka i podziwiać niesamowite wnętrze obiektu, gdzie mieści się również oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Ten zabytkowy relikt, który utrzymany jest w świetnej formie, emanuje bogatą kolekcją malarstwa polskiego. I jeżeli uważamy się za pasjonatów dzieł sztuki, to Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach jest miejscem, gdzie definitywnie powinniśmy zajrzeć.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach

Kielce skupiają w sobie wiele przepięknych kościołów, które co roku podziwiane są przez turystów z całego świata. A jednym z najlepszych takich obiektów jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Więc jeżeli pragniemy wziąć udział we mszy świętej, będąc na wakacjach w Kielcach, powinniśmy udać się do słynnej Katedry Głównej, której wnętrze jest wręcz oszałamiające.

Bazylika została zbudowana w XII wieku, a następnie zniszczona w XIII wieku. Aczkolwiek od tego czasu została odbudowana w najmniejszych szczegółach i od tego czasu znajduje się pod troskliwą opieką, aby zapewniać niesamowite wrażenia z odwiedzin.

Po wejściu do środka można zobaczyć wysoki ołtarz w kolorze złotym, którego otaczają ściany w stylu barokowym i spektakularnie malowane stropy. Warto zaznaczyć, że od XVIII wieku wygląd wnętrza bazyliki prawie wcale się nie zmienił i odprawiane są tutaj regularne msze. Można śmiało stwierdzić, że bazylika Wniebowzięcia NMP jest jednym z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych zabytków w Kielcach.

Najlepsze miejsca na spacery w Kielcach

Podczas zwiedzania Kielc na każdym kroku będzie towarzyszyć nam piękna natura. A to dlatego, że w mieście znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody. Cztery z nich to dawne kamieniołomy. Natomiast piątym jest Karczówka – piękne wzgórze z klasztorem na szczycie. Samo zwiedzanie tych miejsc zajmie nam wiele godzin. W związku z tym warto wybrać pogodny dzień i skorzystać z błogiego spaceru podczas pobytu w Kielcach.

Rezerwat Kadzielnia to jeden z dawnych kamieniołomów, a obecnie urokliwy park z ciekawymi formacjami geologicznymi, amfiteatrem, podziemnymi ścieżkami i innymi zabytkami. Definitywnie jest to jedno z 10 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Kielcach.

Mało tego, w mieście znajdują się także inne parki, a kilka minut od centrum można wybrać się na przechadzkę po zielonym lesie. Są to znakomite miejsca w Kielcach na spacery, grzybobranie, czy rodzinny piknik.

Ratusz i Rynek w Kielcach

Ratusz na kieleckim rynku to dowód na to, że urok architektoniczny tego miasta jest niezaprzeczalny. Budynek znajduje się naprzeciwko zamkniętego dla ruchu kołowego placu, który ozdabiają tryskające fontanny, a także kameralne bary i kawiarenki. Można się tutaj zatrzymać na relaksującego drinka i pyszną przekąskę, a następnie usiąść przy stoliku i napawać się malowniczym widokiem starego budownictwa.

Na rynku mieszczą się rzemieślnicze piwiarnie i lokale gastronomiczne, w tym również chorwacka restauracja. A więc, jak widać, wybór jest całkiem zróżnicowany. Natomiast w okresie świątecznym na placu stoi duża choinka, która po zmroku rozświetla plac wszystkimi kolorami zimowej tęczy. Dlatego, odwiedzając Kielce, Rynek i Ratusz powinny znaleźć się na jednej z najwyższych pozycji na naszej liście atrakcji.

Ulica Sienkiewicza w Kielcach

Podczas gdy miasto Łódź słynie ze swojej ulicy Piotrkowskiej, w Kielcach takie samo wrażenie wywiera na odwiedzających ulica Sienkiewicza. Jest to miejsce, gdzie łatwo wpaść w szał zakupów, a do tego zafundować sobie bardzo przyjemny spacer we dwoje. Ulica Sienkiewicza to główna, handlowa i historyczna ulica w mieście, która istnieje od połowy XIX wieku.

Ulica biegnie od głównego dworca kolejowego do Placu Niepodległości, oferując na swojej drodze wiele znakomitych atrakcji kieleckich. Przechadzając się wzdłuż ulicy, pokonujemy dystans 1,2 kilometra, na którym spotykamy wiele cudownych zabytków, różnych sklepów i sympatycznych kawiarni. Ulica Sienkiewicza zamknięta jest dla ruchu kołowego i zawiera wiele popularnych butików, które stanowią jedne z najlepszych miejsc dla zakupowiczów.

Ul. Sienkiewicza to idealne miejsce na spacery w Kielcach.

Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Wzgórze Zamkowe w centrum Kielc obejmuje Pałac Biskupów Krakowskich i barokową Katedrę. Okoliczny rezerwat przyrody emanuje swoim pięknem w ciągu dnia. Z kolei Wzgórze Zamkowe jest szczególnie urzekające po zachodzie słońca.

Jest to doskonała okazja do podziwiania niesamowitych widoków, a także jedno z najpiękniejszych miejsc w Kielcach na romantyczny spacer we dwoje. Ze wzgórza rozpościera się panoramiczny widok na okolicę, co sprawia, że w sezonie turyści tłumnie pojawiają się na tym zachwycającym wzniesieniu.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach

Innym miejscem w Kielcach, które zafunduje nam niesamowite doznania spacerowe, jest Kadzielnia. Znajduje się rzut beretem od miasta i oferuje przepiękne widoki na kieleckie okolice. Rezerwat Przyrody Kadzielnia jest dużym i zielonym obszarem parkowym, gdzie można zobaczyć unikalne formacje geologiczne, skorzystać z podziemnej ścieżki w jaskini albo rozkoszować się odpoczynkiem wśród bogatej fauny i flory.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach skrywa też w sobie imponujący amfiteatr, w którym regularnie odbywają się koncerty na żywo. Ponadto, ten wspaniały zieleniec ozdabiają różne pomniki, a do tego jest także dobrym wyborem dla lokalnych deskorolkarzy. A jeżeli chcemy znaleźć jeden z najlepszych punktów widokowych w Kielcach, powinniśmy wyruszyć w kierunku pięknego jeziora, którego brzegi są też doskonałym miejscem na relaksujący spacer.

Park Miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach

Kielce to nie tylko miasto zabytków, ale również bujnej zieleni. Dlatego nie mogło tutaj zabraknąć atrakcyjnego parku miejskiego. Wraz z płaczącymi wierzbami, stawem z kaczkami i fontanną, jest to doskonały wybór na relaks i czytanie książki. Co więcej, Park Miejski w Kielcach to także idealne miejsce na spacery we dwoje albo z całą rodziną.

Przez park przepływa rzeka Silnica, wokół której znajdują się również popularne kawiarnie, bary i restauracje. W miesiącach letnich panuje tu wyjątkowo przyjemna atmosfera, a liczne ogródki piwne zwabiają przyjezdnych na kufelek zimnego jasnego z pianką. Jeżeli więc szukamy znakomitego miejsca na relaks w Kielcach, powinniśmy zajrzeć do Parku Miejskiego.

Najlepsze muzea w Kielcach

Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w Kielcach, warto wziąć pod uwagę liczne muzea, jakie znajdują się w mieście i okolicach. A to dlatego, że dowiemy się tutaj wielu interesujących faktów na temat historii miasta i będziemy mogli podziwiać nietuzinkowe eksponaty z różnych dziedzin i różnych epok. Muzea w Kielcach są bardzo bogate pod kątem oferowanej treści, więc nie powinniśmy rezygnować z odwiedzin w tych niesamowitych skarbcach minionych stuleci.

Oto jedne z najbardziej popularnych muzeów w Kielcach.

Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji

Rezerwat Przyrody Wietrznia to zieleniec miasta, w którym umieszczono wiele atrakcji dla młodszych i starszych turystów. I jeśli mielibyśmy wybrać najlepsze muzeum w Kielcach, na pewno byłoby to Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji. Muzeum otacza bujny rezerwat przyrody, gdzie możemy zasięgnąć informacji o historii geologicznej zarówno całego regionu, jak i różnych zakątków globu.

Wnętrze muzeum oferuje wystawy interaktywne, które sprawią, że poczujemy się, jakbyśmy wędrowali w zamierzchłą przeszłość. Z tego względu, jeżeli cenimy sobie piękno natury, a do tego lubimy liznąć trochę historii, Rezerwat Przyrody Wietrznia w Kielcach będzie dla nas jedną z najciekawszych atrakcji.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Jeżeli pragniemy nieco innej rozrywki, ale nie odchodząc od tematyki muzealnej, zawsze możemy oderwać się od tradycyjnych muzeów w innych polskich miastach i wpaść do Kielc, gdzie znajduje się bardzo atrakcyjne muzeum poświęcone rozmaitym grom i zabawkom. Znane jako Muzeum Zabawek i Zabawy, to imponujące muzeum przyciąga nie tylko dzieci i rodziny, ale także osoby w każdym wieku.

Wewnątrz obiektu można zaczerpnąć informacji związanych z grami, zabawkami i innymi rękodziełami, które stanowiły rozrywkę młodszych i starszych obywateli naszego kraju na przestrzeni długich lat. Jedną z najbardziej przyciągających części muzealnej ekspozycji jest dział „Made in Poland”, w którym prezentowane są produkty z czasów PRL-u. To wyjątkowe muzeum, które definitywnie warte jest kilku godzin naszego czasu, z pewnością zapewni nam całą masę fantastycznej rozrywki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach mieści się w dobrze utrzymanym, żółtym budynku na Placu Niepodległości. Jest jedną z najlepszych atrakcji w Kielcach.

Muzeum Historii Kielc

Muzeum Historii Kielc jest stosunkowo niewielką atrakcją, ale za to niesamowicie interesującą, szczególnie jeżeli chcemy poznać historię miasta. Muzeum rysuje pełny obraz przeszłości Kielc, ukazując wszystkie najważniejsze wydarzenia z regionu, które ukształtowały tę miejscowość na wzór tego, czym jest dzisiaj.

W muzeum znajdują się ciekawe wystawy i świetnie zachowane eksponaty. Natomiast same fakty na temat miasta są tak angażujące, że w przypadku miłośników historii jest to prawdziwa uczta dla oka i ucha. Jeżeli więc szukamy jednego z najlepszych muzeów w Kielcach, właśnie je znaleźliśmy.

Inne atrakcje w Kielcach

Jeżeli zaliczyliśmy majestatyczne zabytki i interesujące muzea, to nadszedł czas, aby skierować wzrok również na inne atrakcje w Kielcach. A to dlatego, że miasto oferuje przyjezdnym nie tylko ogromny kawał historii, ale również wiele współczesnych unikatów. A dwa z tych najbardziej charakterystycznych znajdują się poniżej.

Zobaczmy więc, jakie inne atrakcje w Kielcach są godne uwagi każdego turysty.

Dworzec autobusowy w Kielcach

Zbudowany w latach 80. dworzec autobusowy w Kielcach został zaprojektowany na wzór latającego spodka. Budowla wygląda, jakby miasto odwiedziło UFO i wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych obiektów w Kielcach.

Obecnie dworzec autobusowy w Kielcach jest nieco zaniedbany i przydałby mu się mały lifting. Jednakże w dalszym ciągu jest kultowym budynkiem i definitywnie warto go odwiedzić, jeśli planujemy pobyt w Kielcach.

Stadion Miejski Suzuki Arena w Kielcach

Uwielbiana przez miasto drużyna piłkarska Korona Kielce gra w ekstraklasie, a jej barwy klubowe to żółty i czerwony. W 2007 roku Korona Kielce zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski. Jeżeli więc przyjedziemy do Kielc w sezonie piłkarskim, koniecznie musimy wybrać się na mecz, aby zachłysnąć się niesamowitą atmosferą panującą na stadionie.

Bilety można zakupić w kasach na stadionie, a także w niektórych punktach sprzedaży w mieście. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku ważniejszych spotkań bilety na mecze wyprzedają się jak świeże bułeczki. A to oznacza, że jeśli pragniemy zajrzeć na stadion w dniu takiej imprezy, będziemy musieli zakupić bilety z dużym wyprzedzeniem.

Stadion Miejski Suzuki Arena w Kielcach jest w stanie pomieścić do 15 550 kibiców. Z tego względu obiekt ten gościł też Mistrzostwa Europy do lat 21. Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów europejskiej piłki nożnej, a także jedna z najlepszych rozrywek w Kielcach.

Gastronomia w Kielcach

Kielce wiedzą też, jak zapewnić świetny czas osobom, które lubują się w polskiej kuchni. Jest tutaj niejedna restauracja oferująca przepyszne potrawy regionalne, a także punkty gastronomiczne z kuchnią z różnych zakątków globu.

Większość restauracji, gdzie można naprawdę dobrze się nasycić, znajduje się na Rynku i Promenadzie Solnej nad Silnicą. Ponadto, w Kielcach możemy też skosztować najlepszego sushi w Polsce. Wystarczy, że złożymy wizytę w restauracji Sushiya – wielokrotnie nagradzanej przez szefów kuchni i docenianej przez gości z całego kraju.

Warto również odwiedzić tradycyjne piekarnie w Kielcach i spróbować niebiańskich wypieków. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj Piekarnia Bodzentyńska, czy Piekarnia „Piekiełko” Leon Widliński. Oba te punkty zdecydowanie powinny zasilić naszą listę najsmaczniejszych lokali w Kielcach.

Jak wiadomo, nasz wspaniały chleb ma charakterystyczny smak i teksturę, dlatego możemy tutaj zasmakować pieczywa przyrządzanego na podstawie długoletnich tradycji. Jeśli natomiast mamy ochotę na coś słodszego, to naszym celem powinna być cukiernia Zygmunta Pańszczyka przy ulicy Małej. Ten uroczy lokalik zaskoczy nas wyśmienitym smakiem i tradycyjnymi metodami produkcji.

Są to jedne z najlepszych lokali gastronomicznych w Kielcach.

Czy warto odwiedzić Kielce

No cóż, jeśli uwielbiamy aktywny wypoczynek, zanurzanie się w ciekawej historii i relaksujące spacery na bogatym łonie Matki Natury, to odwiedzenie Kielc powinno stać się dla nas obowiązkowe. Miasto jest bardzo kolorowe i niezwykle zróżnicowane, a kuchnia i życie nocne potrafią sprawić, że nie będziemy chcieli wrócić do domu. Znajdzie się tutaj coś dla pasjonatów historii i kultury, gustujących w najlepszej kuchni łasuchów, a także osób, które pragną odpocząć od swojej szarej, codziennej rutyny. Tak więc, mówiąc jednym słowem: WARTO!