Ostrowiec Świętokrzyski: Uciekła z wnuczką przed wojną, ale zmarła kilka dni później

Ostrowiec Świętokrzyski: Uciekła z wnuczką przed wojną, ale zmarła kilka dni później

Z powodu rosyjskiej agresji na niepodległe ziemie ukraińskie każdego dnia do Polski zjeżdża coraz więcej osób, które szukają azylu przed toczącymi się w ich kraju działaniami wojennymi. W podobnej sytuacji znalazła się także starsza kobieta z Ukrainy i jej 12-letnia wnuczka.

Kilka dni temu obie obywatelki Ukrainy przybyły do Polski, uciekając przed szalejącą tam wojną. Niestety klika dni później starsza kobieta zmarła, zostawiając swoją 12-letnią wnuczkę. Jak ustalili lekarze, kobieta zmarła z przyczyn naturalnych.

Urna z prochami powędrowała na Ukrainę

Najpierw Ostrowiec Świętokrzyski zaproponował, aby do pochówku doszło w Polsce – na koszt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jednakże ostatecznie zdecydowano inaczej. Po skontaktowaniu się z rodziną dziewczynki okazało się, że rodzina preferuje, aby zarówno urna z prochami babci, jak i 12-latka, powróciły na Ukrainę.

O wszystkie formalności zadbała matka nastolatki, która na wieść o tragedii przybyła do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Warto dodać, że na chwilę obecną w powiecie ostrowskim znajduje się około 500 ukraińskich uchodźców. Natomiast w całym Świętokrzyskiem jest ich około 3,5 tysiąca. Oczywiście są to w pewnym stopniu zaniżone statystyki. Szacuje się, że jest to tylko jedna dziesiąta prawdziwej liczby.

Więcej informacji regionalnych na temat wojny na Ukrainie znajdziesz na https://echelmno.pl.