Majówka z kiełbaską w Ogrodzie Botanicznym – święto miłośników przyrody

Majówka z kiełbaską w Ogrodzie Botanicznym – święto miłośników przyrody

Ogród Botaniczny w Kielcach otwiera swoje bramy dla miłośników natury, zapraszając na majówkowe obchody. W programie tego dnia znajduje się nie tylko tradycyjne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem przez cały dzień, ale również bieg o dystansie pięciu kilometrów poprzez kwitnące rośliny. Działania te stanowią jedynie część atrakcji, jakie Ogród przygotował z okazji majówki. Oficjalne rozpoczęcie sezonu nastąpi 1 maja o godzinie 10:00.

Doktor Bartosz Piwowarski, kierownik Ogrodu Botanicznego, podkreśla, że oprócz powyższych, na gości czeka mnóstwo interesujących warsztatów. Większość z nich jest skierowana do najmłodszych entuzjastów natury. Dzieci będą miały możliwość nauczyć się, jak zasiać i dbać o rośliny, a także uczestniczyć w zajęciach plastycznych.

Prócz tego profesor Waldemar Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego opowie o owadach pełniących funkcję zapylaczy. Zabawę urozmaicą Muzeum Zabawy i Zabawek, które przygotuje warsztaty rekreacyjne.

Doktor Piwowarski zauważa, że przez ostatni rok Ogród Botaniczny przeszedł pewne zmiany. – Osoby, które odwiedzały nas w ubiegłym roku, z pewnością zauważą wiele nowych nasadzeń, głównie drzew i krzewów, które zostały posadzone wzdłuż ścieżek ogrodowych. Dodatkowo, ponad 100 drzew zostało posadzonych wzdłuż ogrodzenia od strony ulicy Jagiellońskiej – wyjaśnia kierownik.

Dr Piwowarski podkreśla, że majówka to doskonała okazja do podziwiania wiosennych roślin, wiele z nich jest właśnie w pełni kwitnienia. – Mamy teraz do dyspozycji piękną kolekcję kwitnących różaneczników i azalii. Posiadamy również atrakcyjną, choć niezbyt dużą kolekcję lilaków. Warto również odwiedzić sekcję roślin cebulowych, takich jak żonkile, czosnki czy tulipany – wymienia.

Podczas majówkowego święta bilet do Ogrodu Botanicznego będzie kosztować 5 złotych. Osoby planujące pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, powinny pamiętać o zabraniu własnego prowiantu.