Blisko tysiąc osób z Kielc poddanych procesowi kwalifikacji wojskowej

Blisko tysiąc osób z Kielc poddanych procesowi kwalifikacji wojskowej

Rok 2024 przyniesie dużą zmianę dla niemal tysiąca mężczyzn i kobiet zamieszkałych w Kielcach, którzy będą uczestnikami kwalifikacji wojskowej. W ramach tego procesu Marcin Chłodnicki, wiceprezydent miasta Kielce, spotkał się z przedstawicielami Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Kielcach, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach oraz Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kielce.

14 marca rozpoczęło się przeprowadzanie kwalifikacji wojskowej 2024 na terenie Kielc, które potrwają do 26 kwietnia. Miejsce przeprowadzenia to Internat Zespołu Szkół Elektrycznych przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 20. Koordynacją prac związanych z tym wydarzeniem zajmuje się Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kielce. Jak informuje Krzysztof Papuda, kierownik tego biura, obowiązki miasta nie ograniczają się jedynie do zapewnienia miejsca przeznaczonego do kwalifikacji, ale obejmują również dostarczenie sprzętu komputerowego, drukarek i urządzeń multimedialnych. Przygotowania do przeprowadzenia kwalifikacji zaczęły się już w listopadzie ubiegłego roku, a cały proces będzie trwał do czerwca.

W ramach kwalifikacji wojskowej osoby biorące w niej udział poddane będą ocenie ich zdolności fizycznych i psychicznych do służby wojskowej. Lek. med. Tomasz Barański z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SP ZOZ w Kielcach, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Kielcach, zauważa, że coraz częściej młodzi ludzie borykają się z problemami natury psychicznej takimi jak zaburzenia zachowania czy osobowości. Na szczególną uwagę zasługują osoby wymagające dodatkowych konsultacji psychologicznych.

W 2024 roku do obowiązkowej kwalifikacji wojskowej wezwanych zostało 958 mieszkańców Kielc, w tym 135 kobiet. Mjr Daniel Gapiński, szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach, zauważa pozytywną tendencję w postawie młodych ludzi względem służby wojskowej. Coraz więcej osób widzi w Wojsku Polskim stabilnego pracodawcę oferującego atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Wiceprezydent Kielc, Marcin Chłodnicki, wyraził uznanie dla działań promocyjnych Wojska Polskiego, które pozytywnie wpływają na świadomość młodych ludzi. Podziękował również członkom Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 oraz pracownikom Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego za ich wkład w przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej.