Ciekawe miejsca w Kielcach – Muzeum Zabawek i Zabawy

Ciekawe miejsca w Kielcach – Muzeum Zabawek i Zabawy

Kto z nas nie chciałby wrócić do swojego dzieciństwa? Czasów beztroski i swobody, bez zmartwień, wielkich obowiązków. Kto z nas nie wspomina czasami z pewnym sentymentem zabawek, którymi wtedy się bawił. Ulubiona lalka albo misiek. To było czasy! A gdyby tak cofnąć się w czasie?

W tym wpisie zapraszamy do miejsca, które przenosi odwiedzającego do dziecięcego świata. Odwiedzimy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach!

Wiele osób, którym udało się już zobaczyć to muzeum podkreśla, że jest to miejsce, w którym przypomniały się czasy dzieciństwa w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych… Dla niego młodszych może to być za to świetna lekcja historii 😉

Muzeum dość długo nie mogło znaleźć swojego miejsca. Pojawiały się różnego rodzaju problemy, które nie pozwalały na rozbudowanie ekspozycji, prezentowanie jej większej liczbie odbiorców. Początkowo prowadzeniem Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zajmował się Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich. Za datę powstania uważa się 1 grudnia 1979 roku. Wtedy muzeum nie zajmowało się tylko prezentowaniem zabawek. Było to także miejsce, gdzie badania prowadzili projektanci i producenci, którzy chcieli jak najbardziej rozwijać te przedmioty dla dzieci. Po rozwiązaniu Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich, muzeum zajął się wojewoda świętokrzyski. Parę miesięcy później opiekę przejął Prezydent Kielc. Później Muzeum coraz bardziej się rozwija. Otrzymuje też nową siedzibę, która po kompleksowym remoncie zostaje uroczyście otwarta 1 czerwca 2006 roku. Od tego czasu możemy podziwiać ekspozycję zabawek przy placu Wolności 2.

Co zobaczymy w Muzeum? Oczywiście zabawki 😉

Ich liczba i różnorodność zachwycą niejednego miłośnika tych przedmiotów dla dzieci. Wśród eksponatów, na szczególne wyróżnienie zasługuje najstarszy z nich. Jest to niemiecka woskowa lalka z XVIII wieku. Zobaczyć tam można także domki dla lalek, zabytkowe stroje. Nie brakuje ołowianych żołnierzyków, klocków, gier. Nie mogło zabraknąć również legendarnych koników na biegunach… Muzeum ma także sporą kolekcję modeli i glinianych rzeźb. Warte uwagi są też ikony i fotografie.

Muzeum Zabawek i Zabawy jest organizatorem konkursu „Zabawka Przyjazna Dziecku”. Zwycięskie zabawki również zobaczymy w specjalnej ekspozycji.

Do muzeum najlepiej wybrać się całą rodziną. Na pewno każdy z jej członków, niezależnie od swojego wieku, odnajdzie tam zabawki ze swojego dzieciństwa. Może to być dobra okazja do tego, żeby nico młodszemu pokoleniu pokazać „Czym bawiły się kiedyś dzieci…”