Wystawa na Wzgórzu Zamkowym

Wystawa na Wzgórzu Zamkowym

Na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach od 16 kwietnia oglądać można wystawę poświęconą saperom i ryzyku, jakie podejmują każdego dnia, podczas wykonywania swojej pracy.

Wystawa została otwarta w szczególnym dniu. 16 kwietnia to Dzień Wojsk Inżynieryjnych, do których zaliczają się także jednostki saperskie.

Za przygotowanie wystawy odpowiadało Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, a także Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

W otwarciu wystawy wzięła ograniczona liczba osób. Poza dowództwem i żołnierzami z 31. Patrolu Saperskiego, których bezpośrednio dotyczy ta wystawa, przybyli także zaproszeni goście. Wśród nich był między innymi Zbigniew Koniusz (Wojewoda Świętokrzyski), Marcin Chłodnicki (Wiceprezydent miasta), Ewa Chabielska (Dyrektor Wzgórza Zamkowego, gdzie swoje miejsce znalazła ta wystawa).

Na wystawie poznamy szczegóły pracy i funkcjonowania 31. Patrolu Saperskiego z Kielc. To właśnie ta jednostka każdego dnia na terenie nie tylko Kielc, ale również województwa świętokrzyskiego, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Ich praca polega na rozbrajaniu niewybuchów, niewypałów. Nie brakuje zwłaszcza tych, które pochodzą z czasów II Wojny Światowej. Poza tym znajdują się tam także historie żołnierzy, ciekawostki i informacje o pracy 31. Patrolu Saperskiego.

Żołnierze, którzy wybierają specjalizację saperską, są zazwyczaj dostępni przez 24 godziny. W momencie wezwania do niebezpiecznego materiały niemal natychmiast ruszają do jego neutralizacji.

Wystawę można oglądać na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Dostępna będzie do 23 maja 2021.