Wprowadzenie strefy płatnego parkowania w centrum Końskich od 2 września

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania w centrum Końskich od 2 września

Począwszy od 2 września, w centralnej części miasta Końskie, system płatnego parkowania będzie funkcjonował. Decyzja ta została podjęta przez Radę Miasta w czwartek, 20 czerwca. Wprowadzenie opłat za postój przekraczający 45 minut ma na celu zwiększenie rotacji pojazdów. Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że opłaty będą naliczane tylko w dni robocze.

Obecnie występuje problem, iż miejsca parkingowe są często okupowane przez rezydentów, którzy mają także możliwość parkowania na swoich wewnętrznych podwórkach. Wprowadzenie systemu płatności ma skłonić ich do zwolnienia miejsc parkingowych dla osób zainteresowanych robieniem zakupów czy korzystaniem z usług oferowanych w centrum miasta. Tym samym ożywiając handel w tej lokalizacji.

Burmistrz Obratański mówi: „Nasza strefa płatnego parkowania to sposób na poprawę mobilności w centrum. Pierwsze 45 minut parkowania od poniedziałku do piątku między godziną 9 a 17 będzie darmowe.”. Po upływie tego czasu, za każdą rozpoczętą godzinę parkowania będzie trzeba uiścić opłatę w wysokości 2,50 zł. Dodatkowo, burmistrz podkreśla możliwość skorzystania z abonamentu oraz aplikacji mobilnej.

Opracowana aplikacja będzie miała możliwość powiązania z systemem rejestrującym opłaty i wydanie biletu parkingowego. „To umożliwi przedłużenie czasu postoju za pomocą smartfona, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy” – wyjaśnia burmistrz. Parkomaty są już dostępne w centrum Końskich na ulicach Piłsudskiego, Placu Kościuszki oraz Księdza Granata.

Zarządzanie strefą płatnego parkowania ma być realizowane przez strażników miejskich oraz pracowników Wydziału Dróg Gminnych UM.