Planowana ścieżka rowerowa łącząca Staszów, Rytwiany i Oleśnicę o długości ponad 20 km

Planowana ścieżka rowerowa łącząca Staszów, Rytwiany i Oleśnicę o długości ponad 20 km

Nowa trasa rowerowa, planowana do realizacji, ma łączyć gminę Staszów, Rytwiany oraz Oleśnicę. Dystans, jaki będą mogli pokonać cykliści na tej trasie wyniesie ponad 20 kilometrów. Trasa będzie zróżnicowana pod względem rodzaju nawierzchni – w zależności od typu terenu będzie ona asfaltowa, bądź jedynie utwardzona, co dotyczy zwłaszcza odcinków przebiegających przez lasy.

Rytwiany będą miejscem, gdzie powstanie najwięcej ścieżek rowerowych – około 12 kilometrów. Wójt tej gminy, Grzegorz Forkasiewicz, podkreślił, że głównym celem tego projektu jest przeniesienie ruchu rowerowego z dróg powiatowych na dedykowane dla niego ścieżki. Zależy mu na stworzeniu warunków do komfortowego i bezpiecznego poruszania się po terenie powiatu staszowskiego za pomocą ekologicznego środka transportu. Dodatkowo, inwestycja ta ma na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej obszaru.

Połączenie z gminą Staszów nastąpi od strony Golejowa. Planowana trasa będzie przebiegać między innymi ulicą Kościuszki, Armii Krajowej oraz Kościelną, przez Podborek aż do Oleśnicy. Na trasie tej znajdują się atrakcje takie jak rytwiańskie lasy, klasztor pokamedulski czy zabytki w Sichowie.

Ewa Kondek, zastępca burmistrza Staszowa, podkreśliła, że projekt zakłada nie tylko budowę ścieżek rowerowych, lecz również stworzenie infrastruktury towarzyszącej, jak wiaty i stojaki na rowery oraz specjalne Miejsca Odpoczynku Rowerzysty. Jedno z nich ma powstać w Staszowie przy ulicy Mickiewicza obok pumptracku i miasteczka ruchu drogowego.

Projekt przewiduje również instalację punktów umożliwiających drobne naprawy rowerów oraz parking dla jednośladów w Golejowie. Dzięki temu cykliści będą mogli zostawić tam swoje rowery i kontynuować zwiedzanie pieszo.

Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 19 milionów złotych, z czego 16 milionów stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przetarg na realizację tego zadania zostanie ogłoszony w najbliższym czasie, natomiast budowa ma ruszyć w przyszłym roku.