Prace drogowe w Kielcach: utrudnienia na dużym skrzyżowaniu od 2 listopada

Prace drogowe w Kielcach: utrudnienia na dużym skrzyżowaniu od 2 listopada

Informacje przekazane przez Miejski Zarząd Dróg w Kielcach wskazują na planowane prace drogowe, które rozpoczną się 2 listopada. Skrzyżowanie ulic Al. Solidarności, Źródłowej, Sandomierskiej i IX Wieków będzie miejscem prowadzenia robót związanych m.in. z instalacją kanalizacji teletechnicznej służącej do obsługi systemu ITS oraz urządzeń monitorujących przestrzeganie sygnalizacji świetlnej przez kierowców. Wykonanie prac spowoduje wystąpienie utrudnień w ruchu na tym skrzyżowaniu.

System ITS, który ma być wprowadzony, objętych ma aż 60 skrzyżowań na terenie Kielc. Zainstalowane mają być tam nowe sterowniki oraz systemy detekcji pojazdów, wykorzystujące na przykład kamery. Ponieważ system ten jest dedykowany głównie do zarządzania komunikacją miejską, autobusy miejskie zostaną wyposażone w specjalne urządzenia umożliwiające komunikację z systemem ITS i indywidualnymi sygnalizatorami. Ma to przyczynić się do poprawy płynności przemieszczania się transportu publicznego przez miasto. Projekt zakłada również wybudowanie trzech nowych sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic Krakowska/Pakosz, Ściegiennego/Weterynaryjna oraz Ściegiennego/droga do browaru.

W ramach realizacji projektu przy ulicy Czarnowskiej powstało Centrum Sterowania Ruchem. To właśnie stamtąd inżynierowie będą monitorować sytuację na poszczególnych skrzyżowaniach objętych systemem ITS.