Odłożone plany budowy nowoczesnego biurowca w Kieleckim Parku Technologicznym

Odłożone plany budowy nowoczesnego biurowca w Kieleckim Parku Technologicznym

Opisany projekt, który miał być realizowany w Kieleckim Parku Technologicznym, zakładał stworzenie nowoczesnej przestrzeni biurowej o powierzchni prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek miał się składać z sześciu kondygnacji oraz podziemnego parkingu na 200 samochodów. Pierwotne plany budowy tego obiektu, nazwanego inkubatorem California, zostały ogłoszone już w 2019 roku, jednak do dnia dzisiejszego nie ruszyły z miejsca.

Ponad 16 milionów złotych, które zostały pierwotnie zarezerwowane na ten cel w budżecie miasta, zostały przesunięte na następne lata. Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, Justyna Lichosik, zapewnia jednak, że nie ma mowy o rezygnacji z inwestycji. Wskazuje jednocześnie, że termin rozpoczęcia budowy jest uzależniony od możliwości pozyskania finansowania z Unii Europejskiej. Możliwe źródła wsparcia to program operacyjny Fundusze dla Świętokrzyskiego albo KPO.

Lichosik wyjaśnia, że początkowo szacunkowy koszt inwestycji wynosił 85 milionów złotych, jednak po aktualizacji cen w 2019 roku, teraz wynosi do 140 milionów złotych. To właśnie ta kwota została zgłoszona i zapisana w programie Fundusze dla Świętokrzyskiego. Dodaje również, że przesunięcie ponad 16 milionów złotych jest konsekwencją braku ogłoszenia naboru wniosków do unijnego programu.

Radni miasta są sceptyczni wobec dotychczasowych działań związanych z planowanym projektem. Piotr Kisiel z klubu Prawa i Sprawiedliwości sugeruje, że może nadszedł czas na rozważenie sensu dalszych planów budowy inkubatora, zwłaszcza że jak do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań, a opracowano jedynie dokumentację projektową.

Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni, uważa, że prezydent miasta Bogdan Wenta powinien jasno określić, czy inwestycja zostanie zrealizowana i kiedy to nastąpi. Zwraca uwagę, że niepewność co do realizacji tej inwestycji może blokować działania potencjalnych inwestorów prywatnych, którzy sami mogliby podjąć się budowy takiego biurowca.

W regionalnym programie operacyjnym dla województwa świętokrzyskiego zapisano 140 milionów złotych na realizację inwestycji. Ostateczną decyzję, czy fundusze trafią do Kielc, podejmie Komisja Europejska. Justyna Lichosik zapewnia, że jeśli udaje się zdobyć dofinansowanie i przetarg zostanie pomyślnie rozstrzygnięty, budowa biurowca mogłaby rozpocząć się natychmiast. Całość prac miałaby potrwać maksymalnie dwa lata.