Ochotnicy gotowi służyć Polsce: Przysięga wojskowa w Kielcach

Ochotnicy gotowi służyć Polsce: Przysięga wojskowa w Kielcach

Grupa żołnierzy ochotników wyraziła swoje oddanie słuzbie dla Polski, składając przysięgę wojskową. Ceremonia miała miejsce na placu Wolności w Kielcach, w sobotę 28 października. Tego dnia, 163 kandydatów podjęło zobowiązanie do służby dla Wojska Polskiego, jak poinformował Pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Według pułkownika Włoczewskiego, niektórzy z nowych rekrutów dołączą do tak zwanej aktywnej rezerwy. Inni natomiast rozpoczną 11-miesięczne specjalistyczne szkolenie w różnych jednostkach wojskowych na terenie kraju – te jednostki zostały przez nich samych wybrane. Ci, którzy spełnią oczekiwania i przejdą badania lekarskie, zostaną formalnie przyjęci do grona żołnierzy zawodowych.

W uroczystości przysięgi wziął udział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, który podkreślił rangę tego wydarzenia dla obronności Polski. Wyraził jednak swoje zaniepokojenie planami większości sejmowej, mającymi na celu redukcję polskiej armii. Senator Słoń przypomniał słowa Napoleona, mówiące o konieczności utrzymania silnych sił zbrojnych, aby nie być zmuszonym żywić armii wroga.

Również Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, uczestniczył w uroczystości. Wyraził wdzięczność dla tych młodych ludzi, którzy podjęli decyzję o służbie dla Polski w trudnych czasach i złożyli przysięgę na wierność Rzeczpospolitej. Podkreślił, że są gotowi bronić ojczyzny za cenę zdrowia i życia. Na koniec dodał, że ta szczególna chwila jest radosna zarówno dla nowych żołnierzy, jak i ich rodzin.

Obecnie liczebność sił zbrojnych Polski wynosi 190 tysięcy żołnierzy.