Osiem lat więzienia dla sprawcy śmiertelnego wypadku

Osiem lat więzienia dla sprawcy śmiertelnego wypadku

23-letni mężczyzna, odpowiedzialny za śmiertelny wypadku drogowy w Lisowie w województwie świętokrzyskim, może spędzić do ośmiu lat za kratami. W tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Kielcach skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia – informacje na ten temat przekazano publicznie we wtorek.

Nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce 17 kwietnia poprzedniego roku, niedaleko Morawicy. Z informacji zebranych przez śledczych wynika, że sprawca jadący volvo stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z renault. W wyniku tego tragicznego zdarzenia na miejscu zginęły dwie osoby – 76-letni kierowca renaulta oraz 67-letnia pasażerka tego samochodu. Sprawca został natomiast przetransportowany do szpitala.

We wtorek prokuratura podała, że zebrany materiał dowodowy pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia przeciwko Grzegorzowi Ż., kierowcy volvo. Według opinii biegłego rekonstruktorzy wypadków komunikacyjnych, przyczyną kolizji było nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzny. Mimo obowiązującego na tym odcinku ograniczenia do 90 km/h, poruszał się on z prędkością 109 km/h, co doprowadziło do zjechania na przeciwny pas ruchu i czołowego uderzenia w renault. Obaj kierowcy byli trzeźwi.

Kierowca volvo usłyszał zarzut „spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym w wyniku umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa”. Grzegorz Ż., po zapoznaniu się z zarzutem, przyznał się do winy, lecz skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.