Świętokrzyskie: Polska przestrzeń powietrzna obserwowana przez amerykańskie samoloty

Świętokrzyskie: Polska przestrzeń powietrzna obserwowana przez amerykańskie samoloty

Od momentu rosyjskiej agresji na ziemie ukraińskie nad regionem świętokrzyskim pojawiły się samoloty, śmigłowce i drony, które mieszkańcy województwa mogą obserwować niemal każdego dnia. Już w czwartek (24 lutego) na niebie można było usłyszeć dudniące dźwięki wojskowych maszyn F16, które przekraczały barierę dźwięku.

W pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wyrażali swoje obawy z powodu donośnych dźwięków, jakie słyszeli nad swoimi głowami. Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, uspokajał mieszkańców regionu, wyjaśniając, że nie wystąpiło tutaj żadne zagrożenie. Dodał, że donośne dźwięki na niebie to nic innego, jak odgłosy amerykańskich samolotów F16, które co chwilę przekraczają barierę dźwiękową.

NATO i USA nieustannie monitorują polskie niebo

Na polskim niebie można zauważyć wiele różnych maszyn wojskowych, nie tylko amerykańskich, ale również francuskich i brytyjskich. Samoloty NATO i Stanów Zjednoczonych obserwują nasze niebo każdego dnia, zapewniając bezpieczeństwo i spokój polskim obywatelom. Z tego też względu wicewojewoda zapewnia, że mieszkańcy Świętokrzyskiego nie mają się czym martwić.

Kilka dni temu samoloty na wyposażeniu armii amerykańskiej można było dostrzec wzdłuż wschodniej granicy – najwięcej na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Mieszkańcy tych regionów oraz regionu świętokrzyskiego mogli oglądać różnego rodzaju samoloty, w tym amerykańskie B-52, KC-135, KC-10A i Hercules C-130, a także holenderskie AWACS. Pojawił się również samolot wczesnego ostrzegania – Boeing E-3A Sentry.

Dowiedz się też, jak żołnierze pomagali podczas wypadku samochodowego.