Zwiększenie obecności Targów Kielce na rynku azjatyckim. Dołączają do czołówki europejskich firm współpracujących z Tajwanem

Zwiększenie obecności Targów Kielce na rynku azjatyckim. Dołączają do czołówki europejskich firm współpracujących z Tajwanem

Znany kielecki ośrodek wystawienniczy wszedł w nową fazę międzynarodowej współpracy, która rozpoczęła się w Niemczech, 10 czerwca, podczas targów Taiwan Expo 2024. To pierwszy raz, gdy wydarzenie to zostało zorganizowane w Europie przez Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), uznawaną za jedno z głównych źródeł napędu tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce mają zaszczyt być jedynym polskim centrum, które podpisało umowę z TAITRA.

TAITRA, inaczej Taiwan External Trade Development Council, jest kluczową organizacją zajmującą się handlem międzynarodowym na Tajwanie. Współpracuje z tamtejszym rządem, korporacjami i stowarzyszeniami handlowymi, co miało wpływ na to, że Tajwan stał się jednym z głównych graczy na globalnym rynku, szczególnie za sprawą dynamicznego sektora eksportowego. TAITRA dysponuje siecią 5 lokalnych biur na Tajwanie i 63 oddziałów na całym świecie, z główną siedzibą w Taipei. Wraz z Taipei World Trade Center (TWTC) i Taiwan Trade Center (TTC), TAITRA tworzy globalną sieć. Jego wpływ na światową scenę jest widoczny przede wszystkim w sektorach półprzewodników i zaawansowanych technologii.

Podczas podpisywania umowy prezes zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń oraz Simon Wang, szef Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zewnętrznego, podkreślili, że współpraca ta wpłynie na wzmocnienie więzi gospodarczych między Polską a Tajwanem. Simon Wang, wyrażając swoją opinię na temat tej współpracy, podkreślił, że Tajwan jest globalnym liderem nie tylko w produkcji półprzewodników i elektroniki, ale także w sektorach maszyn i urządzeń przemysłowych, chemii, tworzyw sztucznych, obronności oraz produkcji dla branży dziecięcej. Targi Kielce organizują wiele wydarzeń dedykowanych tym sektorom, które zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej. Dlatego też TAITRA wybrało kielecki ośrodek jako partnera do dalszej współpracy.

Targi Kielce, zajmujące drugie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem organizacji targów, są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisało umowę podczas Taiwan Expo w Berlinie. Dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce, po podpisaniu umowy wyraził swoje zadowolenie z dołączenia do elitarnego grona europejskich firm współpracujących z Tajwanem. Jego zdaniem, tajwańskie firmy od dawna uczestniczą w wydarzeniach targowych B2B w Kielcach, a nawiązana współpraca z tak dużą azjatycką organizacją przyczyni się do rozwoju m.in. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol, obróbki metali STOM czy branży opakowaniowej In-Pack.

Dr Andrzej Mochoń wyjaśnia, że współpraca z TAITRA przyczyni się do rozwoju biznesu zarówno wystawców polskich, jak i tajwańskich przedsiębiorstw. W przeszłości przedstawiciele TAITRY już gościli na wiosennych targach Enex i Plastpol, spotykając się z wystawcami i zwiedzającymi. W najbliższej przyszłości przedstawiciele Targów Kielce będą uczestniczyć w Taipei Plas – międzynarodowych targach branży tworzyw sztucznych, oraz Energy Taiwan – najważniejszym wydarzeniu branży energetycznej na Tajwanie. Jak podkreśla prezes Targów Kielce, nowi wystawcy i zwiedzający z Tajwanu to duży potencjał dla nowych relacji biznesowych wszystkich uczestników ich wydarzeń.