Marsz Równości w Kielcach: Święto różnorodności pod patronatem czołowych polityków regionu

Marsz Równości w Kielcach: Święto różnorodności pod patronatem czołowych polityków regionu

13 lipca, na ulicach Kielc odbędzie się po raz czwarty Marsz Równości, wydarzenie promujące akceptację i różnorodność. Jest to szczególne święto, które ma na celu przypominać o równości wszystkich obywateli. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Prowincja Równości, a patronat nad imprezą sprawują Minister ds. Równości Katarzyna Kotula, Prezydentka Kielc Agata Wojda, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce oraz Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk.

Artur Stawecki, współprzewodniczący zarządu stowarzyszenia, wyraził nadzieję na poparcie marszu przez kolejne instytucje samorządowe. W szczególności skierowano prośbę o patronat do Marszałek Województwa Renaty Janik. Stawecki zaznaczył, że oczekuje od pani Marszałek wsparcia dla inicjatyw społecznych bez względu na osobiste przekonania polityków.

Plany na trasę marszu obejmują przejście przez centrum miasta. Ze względu na trwający remont ulicy Paderewskiego, start wyznaczono na Skwerze im. Ireny Sendlerowej. Obecność na tym wydarzeniu zapowiedziała również Prezydentka Kielc, Agata Wojda.

Kasia Kędzierska, jedna z głównych organizatorek marszu, opisała Skwer Ireny Sendlerowej jako idealne miejsce na start przedsięwzięcia oraz piknik. Zwróciła uwagę na możliwość aktywnego wypoczynku i interakcji pomiędzy uczestnikami przed rozpoczęciem marszu.

Organizatorzy Marszu Równości podkreślają, że jest to wydarzenie wsparcia dla osób cierpiących z powodu wykluczenia i dyskryminacji nie tylko ze względu na tożsamość płciową czy orientację seksualną, ale także w kontekście ekonomicznym i architektonicznym.

Marsz Równości planowany jest na godzinę 13:00, natomiast już od godziny 10:30 przewidziane są atrakcje w ramach Miasteczka Marszowego. Oliwia Podgórska, organizatorka marszu, zachęca do wzięcia udziału w przygotowanych konkursach. Uczestnicy będą mieli także okazję do wykonania zmywalnych tatuaży. Wszystkie szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na profilach Stowarzyszenia Prowincja Równości oraz Marszu Równości Kielce na Facebooku i Instagramie.

Organizatorzy cały czas poszukują chętnych do pomocy wolontariuszy. Zuzanna Zboś, koordynatorka wolontariatu, zapewnia, że praca przy organizacji marszu może być cennym doświadczeniem i wspaniałym początkiem przygody z aktywizmem społecznym.