Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego przechodzi gruntowną modernizację

Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego przechodzi gruntowną modernizację

W Kielcach trwają ostatnie prace nad przebudową i modernizacją Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Z okazji oficjalnego otwarcia, które planowane jest na 27 września bieżącego roku, widzowie będą mieli okazję obejrzeć premierę sztuki „Baśń o wężowym sercu”. Ciekawe jest również to, że problemy z sąsiadami podczas trwania remontu posłużyły jako inspiracja do stworzenia kolejnego spektaklu o tytule „Do kogo należą Kielce?”, który ma swoją premierę zaplanowaną na rok 2025.

Dyrektor teatru, Michał Kotański, potwierdził, że 27 września tego roku nastąpi uroczyste otwarcie odnowionej siedziby teatru. Podkreślił, że prace remontowe w ponad 140-letnim budynku rozpoczęły się na początku 2021 roku i postępują szybciej niż w przypadku innych teatrów budowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Poinformował również, że środki na ten cel pochodzą zarówno z funduszy własnych teatru, jak i z ministerstwa kultury.

28 maja na terenie budowy teatru odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono szczegóły związane z nową sztuką „Do kogo należą Kielce?”. Sztuka ta została zainspirowana problemami, jakie napotkali twórcy teatru podczas remontu. Największe trudności sprawiali właściciele kamienic sąsiadujących z budynkiem teatru. Jeśli chodzi o nową sztukę, dyrektor Kotański zaprosił osoby, które doświadczyły podobnych problemów do dzielenia się swoimi historiami.

Dyrektor teatru wraz z dramaturgiem Pawłem Sabikiem i dziennikarzem Piotrem Szostakiem oczekują na historie dotyczące nielegalnych przejęć budynków, nielegalnego wyrzucania mieszkańców czy odcinania mediów przez właścicieli. Mają nadzieję, że takie historie pomogą im stworzyć pełniejszy obraz sytuacji i uatrakcyjnić spektakl. Teatr wyznaczył nawet nagrodę „Kła” dla najbardziej kontrowersyjnej budowy.

Spektakl „Do kogo należą Kielce?” będzie miał swoją premierę w przyszłym sezonie. Reżyserem będzie Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz niedawno nominowany (przez Dorotę Ignatiew) na dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Koszt przebudowy Teatru wynosi ponad 150 milionów złotych. Oprócz sali teatralnej, w budynku znajdować się będą m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią pojawi się nowy plafon, który ma poprawić akustykę sali. Planowane są również nowe foyer, kawiarnia i strefa kas biletowych.

Finansowanie inwestycji pochodzi z różnych źródeł, takich jak: fundusze własne województwa świętokrzyskiego (ok. 30 mln zł), fundusze unijne (21 mln zł), Fundusze Norweskie (21,8 mln zł) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (59,1 mln zł na remont głównej kamienicy oraz ponad 21,5 mln zł na zakup i przebudowę sąsiedniej kamienicy).