Inhalacje solankowe dostępne dla mieszkańców na kieleckich osiedlach

Inhalacje solankowe dostępne dla mieszkańców na kieleckich osiedlach

Obywatele mają możliwość korzystania z bezpłatnych inhalacji solankowych dzięki miejskim tężniom, które rozpoczęły swoją działalność na początku maja. Pięć takich tężni jest rozmieszczonych po różnych osiedlach Kielc: Barwinek, Bocianek, Park Dygasińskiego przy ulicy Kasprowicza, Ślichowice przy ulicy Kazimierza Wielkiego oraz Park Baranowski przy ulicach Okrężnej i Szczepaniaka.

Miejskie tężnie solankowe są aktywne tylko w okresie sprzyjającym warunkom pogodowym. To najczęściej oznacza czas od początku maja aż do końca września, kiedy temperatury nie są niskie i nie ma częstych opadów deszczu.

Mini tężnie solankowe w Kielcach zaczęły funkcjonować od 2022 roku. Pierwsze z nich zostały postawione już w grudniu 2021 roku na osiedlu Barwinek oraz pomiędzy osiedlami Bocianek i Słoneczne Wzgórze, innymi słowy – w Parku Dygasińskiego. Pozostałe pojawiły się we wrześniu 2022 roku. Zostały one stworzone dzięki inicjatywie obywateli w ramach Budżetu Obywatelskiego, co czyni je dostępnymi dla wszystkich.

W 2023 roku, koszt utrzymania tężni wyniósł 77 768,21 zł. W celu ich obsługi, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych zużyło 67 mauzerów solanki o pojemności 1000 l każdy.

Inhalacje solankowe przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. Są pomocne w leczeniu dolegliwości układu oddechowego, takich jak astma czy alergie. Dodatkowo, sprzyjają stabilizacji ciśnienia tętniczego krwi, redukują stres i wspomagają relaksację.