Sielpia gości 75. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej: Największe talenty matematyczne rywalizują i zwiedzają region

Sielpia gości 75. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej: Największe talenty matematyczne rywalizują i zwiedzają region

We wtorkowy poranek, 2 kwietnia, Sielpia stała się miejscem zjazdu najzdolniejszych młodych matematyków z kraju. Zjechali oni na 75. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej, by do soboty, 6 kwietnia, rywalizować w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych oraz odkrywać uroki okolicznego regionu.

Beata Salata, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, stoi za organizacją tego prestiżowego wydarzenia. Według niej, w Sielpi spotka się 215 uczniów z różnych zakątków Polski, a także jedenaście członków komitetu olimpijskiego.

– W tym roku liczba uczestników osiągnęła historyczny poziom. Nigdy wcześniej tak wiele osób nie dotarło do finału olimpiady – mówi Salata, dodając, że głównymi uczestnikami są uczniowie z V Liceum w Krakowie i XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, choć wielu innych szkół również jest uznanych za kuźnie talentów matematycznych.

Reprezentacja województwa świętokrzyskiego składa się z czwórki uczniów. Trzech z nich to kielczanie, uczący się w Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej, a czwarty pochodzi z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

Beata Salata uważa, że olimpiada to nie tylko rywalizacja, ale także szansa na zaprezentowanie regionu powiatu koneckiego zdolnym młodym ludziom, którzy mogą tu wrócić w przyszłości lub przynajmniej zabrać ze sobą pozytywne wspomnienia.

– Podczas swojego pobytu młodzi matematycy zwiedzą najstarszą działającą fabrykę żelaza w Maleńcu oraz poznają historię koni arabskich w stajni artystycznej w Marcinkowie – dodaje dyrektorka.

Wybór Sielpi i Końskich jako miejsca finału olimpiady nie był przypadkowy – ze względu na ich położenie oraz tradycję matematycznych olimpijczyków II LO.

Sobotnia ceremonia zakończenia 75. olimpiady, z ogłoszeniem wyników, będzie transmitowana przez Polskie Radio Kielce, które pełni rolę patrona medialnego wydarzenia.