Nowe centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych otwarte w Kielcach

Nowe centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych otwarte w Kielcach

Kielce poszerzyły swoją ofertę wsparcia dla osób z różnymi schorzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy Alzheimer. W mieście powstało nowe miejsce, które oferuje bezpłatną pomoc i rehabilitację – Środowiskowy Dom Samopomocy.

Placówka znajduje się na Białogonie, przy ulicy Pietraszki. Poświęcenia budynku dokonał biskup kielecki, Jan Piotrowski. Zwrócił on uwagę na znaczenie tego typu inicjatyw w kontekście społecznej i duchowej wrażliwości na potrzeby osób wymagających pomocy.

Biskup Piotrowski podkreślił również, że Środowiskowy Dom Samopomocy stanowi kolejny krok w rozwoju kompleksu wsparcia na Białogonie. Wcześniej uruchomiono tu Zakład Aktywności Zawodowej, oferujący terapię, opiekę i asystencję dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak poinformował ksiądz prof. Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, darmowe usługi świadczone przez ośrodek będą dostępne dla 40 osób. Pacjenci mogą także korzystać z bezpłatnego transportu oraz posiłków.

Kierujący centrum duchowny zaznaczył, że nie jest to tylko miejsce rehabilitacji, ale również aktywizacji poprzez terapię. W ramach placówki uruchomiono kilka pracowni, w tym artystycznego rękodzieła, kulinarną, komputerową, techniczną oraz ogrodniczą.