Zagrożona przyszłość renowacji stadionu Granatu z powodu braku środków finansowych

Zagrożona przyszłość renowacji stadionu Granatu z powodu braku środków finansowych

Planowany remont stadionu Granatu w Skarżysku okazał się być nieoczekiwanie droższy niż pierwotnie zakładano. Po dokonanej analizie zgłoszonych ofert przetargowych na ten cel, miasto stwierdziło, że brakuje kilkunastu milionów złotych, aby sfinalizować tę inwestycję.

Sportowcy i kibice od wielu lat czekali na modernizację stadionu, który ostatnio nie spełniał nawet podstawowych wymagań dla rozgrywania spotkań piłkarskich. Główną barierą do przeprowadzenia remontu był brak funduszy. Miasto liczyło na prawie 20-milionową dotację z programu Polski Ład, która miała w większości pokryć koszty renowacji. Niemniej jednak, po zapoznaniu się z sześcioma ofertami przetargowymi na przebudowę obiektu, okazało się, że wcześniej założony budżet na ten cel w wysokości 22 milionów złotych jest niewystarczający. Najtańsza oferta wynosiła bowiem prawie 37 milionów złotych.

Obecnie ratusz bada wszystkie dokumenty i szuka możliwości zdobycia dodatkowych funduszy na ten cel. Istnieje możliwość anulowania przetargu i ponownego jego ogłoszenia, a także ograniczenia zakresu inwestycji. W trakcie wizyty wiceprezydenta sportu, Ireneusza Rasia, padły obietnice wsparcia, co daje miastu nadzieję na dodatkowe finansowanie. Decyzja w sprawie przetargu powinna zapaść do połowy czerwca.

Planowane prace obejmują budowę pełnowymiarowego boiska z systemem nawadniania, częścią lekkoatletyczną, zadaszoną trybuną dla kibiców o ponad 2000 miejscach siedzących oraz osobną trybuną dla gości na 130 miejsc. Przewiduje się także budowę nowego budynku klubowego z pełnym zapleczem – szatniami, sanitariatami, salami konferencyjnymi i odnowy biologicznej, siłownią, pomieszczeniami administracyjnymi i magazynowo-gospodarczymi. Inwestycja ma być wyposażona w elektroniczny system obsługi kibiców i sprzedaży biletów.

Obecny stadion powstał w połowie XX wieku i był przewidziany dla 25 tysięcy widzów, co czyniło go największą areną województwa. Nakład na inwestycję wyniesie 19,8 mln zł, zdobytych w ramach programu rządowego „Polski Ład”. W przetargu złożono następujące oferty na remont stadionu Granatu: 36 694 654,50 PLN – GB Technology, Szewce; 37 987 035,78 PLN – AMB Budownictwo Krzysztof Prokop, Kozia Wieś; 38 922 546,66 PLN – Anna-Bud, Warszawa; 39 606 000,00 PLN – SPUREK, Kielce; 42 570 300,00 PLN – ZURiP, Małogoszcz, i najdroższa 53 700 000,00 PLN – Komplexbud, Kielce.