W hołdzie Żołnierzom Wyklętym: Kielce upamiętniają bohaterów walczących o wolność Polski

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym: Kielce upamiętniają bohaterów walczących o wolność Polski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony w Kielcach, został uroczyście zaznaczony poprzez serie wydarzeń. Kluczowa ceremonia miała miejsce na skwerze S. Żeromskiego, przy monumentem Armii Krajowej. Przed tym, w miejscu straceń byłego Więzienia Kieleckiego, odbyło się składanie kwiatów i zapalanie zniczy. Reprezentanci władz miasta, w tym Sławomir Stachura – dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce, przewodniczący Rady Miasta – Jarosław Karyś, oraz radni Kielc, uczestniczyli w tych uroczystościach.

Osobom, które padły ofiarami terroru komunistycznego, oddano hołd również na cmentarzu „Piaski”, przy „Kieleckiej Łączce” – miejscu wiecznego spoczynku zamordowanych. Ponadto uczczono ich pamięć przed pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy zostali brutalnie zabici przez Urząd Bezpieczeństwa w Więzieniu Kieleckim.

W sobotę, 2 marca, pamięć tych niezłomnych bohaterów będzie uczczona również przez aktywistów społecznych z różnych stowarzyszeń, podczas spotkania w „dołach śmierci” w lesie zgórskim. To wydarzenie poprzedzi Kielecki Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który rozpocznie się na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Następnie, w niedzielę 3 marca na Stadionie Leśnym, odbędzie się Kielecki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Stanisława Staszica bieg będzie miał formę happeningu. Uczestnicy będą musieli pokonać dystans około 5 km, a pierwsze 150 osób na mecie otrzyma pamiątkowe medale. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Wsparcie dla tego wydarzenia zapewnią żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej oraz członkowie grupy Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2105 Kielce i Biegam Bo Muszę w Kielcach.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca, co jest datą symboliczną. Właśnie tego dnia, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu w Warszawie, członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel zostali brutalnie zamordowani przez komunistów strzałem w tył głowy. Ich ciała zostały potajemnie zakopane, a miejsce pochówku do dziś pozostaje nieznane.