Agata Klimczak-Kołakowska, nowa dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, w pełnej roli po trzech miesiącach próby

Agata Klimczak-Kołakowska, nowa dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, w pełnej roli po trzech miesiącach próby

Prezydent miasta Kielce, Bogdan Wenta, mianował Agatę Klimczak-Kołakowską na stanowisko dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury (KCK). Klimczak-Kołakowska od listopada 2023 roku pełniła czasowo funkcję dyrektora tej instytucji kulturalnej. Teraz jej rola została utrwalona na pięć lat.

Nominacja została formalnie potwierdzona 29 lutego. Zgodnie z informacjami Urzędu Miasta, prezydent Wenta poprosił sześć stowarzyszeń i związki zawodowe działające w KCK o wydanie opinii na temat kandydatury Klimczak-Kołakowskiej. Opinie były jednoznacznie pozytywne.

Decyzja prezydenta była oparta na uprawnieniach wynikających z art. 15.1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 poz. 194). Prezydent postanowił mianować Klimczak-Kołakowską na stanowisko dyrektora KCK, pomijając procedurę konkursową. Jej kadencja rozpocznie się 1 marca 2024 roku i potrwa do 28 lutego 2029 roku. W związku z tym, umowa o pracę na czas pełnienia obowiązków dyrektora KCK została rozwiązana z dniem 29.02.2024 r.

Warto podkreślić, że w dzień nominacji, mimo kilkukrotnego kontaktu naszej redakcji z Urzędem Miasta, rzecznik zapewniał, że nie ma informacji na ten temat. Przypomnijmy, że Klimczak-Kołakowska objęła obowiązki dyrektora w połowie listopada, kiedy to prezydent Wenta nie przedłużył umowy z Augustyną Nowacką, która była bardzo dobrze oceniana przez różne grono osób i zarządzała KCK od 2019 roku. Informacje o planach prezydenta ujawniliśmy już w styczniu tego roku.

Marcin Januchta, rzecznik prasowy ratusza, wyjaśnił wtedy naszej redakcji, że powoływanie dyrektorów takich instytucji jak KCK należy do uprawnień prezydenta. Częścią procedury jest uzyskanie opinii związku zawodowego działającego w instytucji oraz innych środowisk artystycznych.

Klimczak-Kołakowska jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia w Lublinie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie specjalizowała się w zarządzaniu instytucjami kultury. Od 2017 roku związana jest z Ośrodkiem Kultury w Tarczynie jako kierownik artystyczny i współpracuje z różnymi instytucjami artystycznymi na terenie całego kraju.