Fotoradar na ulicy Krakowskiej w Kielcach uchwycił ponad 1000 naruszeń od początku roku

Fotoradar na ulicy Krakowskiej w Kielcach uchwycił ponad 1000 naruszeń od początku roku

Na przestrzeni zaledwie dwóch miesięcy bieżącego roku, fotoradar znajdujący się na ulicy Krakowskiej w Kielcach, zanotował blisko 1,1 tysiąca nieprawidłowości. Informację tę potwierdziły dane dostarczone przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W kontekście porównawczym, w całym 2023 roku urządzenie monitorujące ruch drogowy w Mniowie wykryło 1045 naruszeń, podczas gdy system odcinkowego pomiaru prędkości funkcjonujący w Radlinie odnotował aż 1,8 tysiąca takich przypadków.

Komisarz Mariusz Bednarski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach podkreśla, iż ulica Krakowska pełni rolę „drogi wlotowej” do miasta z trasy ekspresowej. To sprawia, że miejsce to charakteryzuje się intensywnym natężeniem ruchu pojazdów. Dodatkowo, obecność budynków mieszkalnych wzdłuż tej drogi przyczynia się do dużej liczby pieszych poruszających się tą trasą.

Komisarz Bednarski przypomina, że nadmierna prędkość jest jednym z najczęstszych powodów powstawania wypadków drogowych. Zaznacza, że im lepsze są warunki atmosferyczne, tym więcej niebezpiecznych sytuacji na drogach jest odnotowywanych. Wzywa do zachowania rozwagi za kierownicą.

Monika Niżniak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, potwierdza, że miejsca z fotoradarami to obszary, gdzie zarówno kierowcy, jak i piesi mogą czuć się bezpieczniej. Analizy prowadzone przez GITD pokazują, że tam, gdzie instalowane są urządzenia monitorujące ruch, odnotowuje się mniej niebezpiecznych incydentów drogowych.

W planach GITD jest również montaż urządzenia o nazwie RedLight na skrzyżowaniu ulic Sandomierskiej i Solidarności w Kielcach. Urządzenie to ma za zadanie monitorować sytuacje, kiedy pojazdy wjeżdżają na czerwonym świetle. Jak informuje komunikat z Inspekcji Transportu Drogowego, montaż urządzenia zostanie przeprowadzony po zakończeniu prac remontowych na wymienionym skrzyżowaniu.