Industria Kielce postawiła na ogromne zaangażowanie w walce z nowotworem: niesamowita reakcja kibiców

Industria Kielce postawiła na ogromne zaangażowanie w walce z nowotworem: niesamowita reakcja kibiców

Środowisko polskiej piłki ręcznej przeżyło wyjątkową chwilę. W dniu 15 lutego, który zapisał się w historii tej dyscypliny, aż dwadzieścia cztery drużyny z męskiej i żeńskiej Orlen Superligi ogłosiły niezwykłe transfery. W każdym z klubów miejsce znalazła osoba pod opieką fundacji Cancer Fighters, której życie utrudnia walka z nowotworem. W Industrii Kielce nowym zawodnikiem został Mikołaj Razik. Sympatycy kieleckiego klubu w najbliższym czasie będą prowadzić zbiórkę funduszy na wsparcie jego leczenia.

Charakter akcji jest jasny. Każdy klub oraz jego kibice zdecydowali się wesprzeć jednego z podopiecznych fundacji. Dla każdej z tych osób stworzono specjalną zbiórkę, która ma na celu zgromadzenie co najmniej 10 000 zł na pokrycie kosztów leczenia nowego członka zespołu. Zbiórki będą organizowane zarówno w internecie, jak i bezpośrednio przy okazji spotkań Orlen Superligi. Mikołaj Razik, który dołączył do drużyny z Kielc, zmaga się z rzadko spotykanym i groźnym nowotworem – włókniakomięsakiem śluzowaciejącym.

Na stronie internetowej klubu z Kielc przeczytać można, że Mikołaj wraz z matką przeniesiony został we wrześniu do „Przylądka Nadziei” we Wrocławiu. Tam otrzymał diagnozę jeszcze bardziej rzadkiego i agresywnego guza rabdoidalnego. Od tego czasu przebywa pod intensywną opieką medyczną, gdzie lekarze starają się zredukować guz przed planowaną operacją. Po zabiegu chłopca czeka długotrwałe leczenie i rehabilitacja.

Polski mistrz w piłce ręcznej zaapelował o wsparcie dla zbiórki. Można to uczynić już teraz online. Podczas najbliższego sobotniego meczu z Arged Rebud KPR-em Ostrovią Ostrów Wielkopolski w hali sportowej kibice będą mieli okazję wrzucać datek do puszek niosących pomoc dla Mikołaja, które będą rozprowadzać wolontariusze.

– Dzięki zaangażowaniu klubów Orlen Superligi możemy pomóc naszym 24 podopiecznym oferując im nie tylko wsparcie materialne, ale również moralne – mówi Marek Kopyść, Prezes Fundacji Cancer Fighters. – Nasi podopieczni codziennie stawiają czoła wielu wyzwaniom. Walczą nie tylko z chorobą, ale również z trudnościami dnia codziennego. Nasza akcja to dla nich promyk nadziei, symbolizujący, że nie są sami i mogą liczyć na wsparcie ze strony społeczności sportowej – dodaje.

Podopieczni fundacji, o ile pozwoli na to ich stan zdrowia, będą uczestniczyć w meczach ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet, wspierając swój klub i integrując się z handballową społecznością. Zawodnicy i zawodniczki klubów piłki ręcznej planują także odwiedzać swoich nowych kolegów i koleżanki w szpitalach, domach oraz placówkach opieki zdrowotnej, aby dodać im otuchy w codziennej walce z chorobą.