Finalizacja budowy nowych mieszkań komunalnych w Starachowicach

Finalizacja budowy nowych mieszkań komunalnych w Starachowicach

Mieszkańcy komunalnych lokali w Starachowicach niedługo będą mieli możliwość zamieszkania w świeżo wybudowanym budynku na ulicy Kościelnej. Prace przy konstrukcji tegoż obiektu zostały niedawno zakończone.

Przy ulicy Kościelnej powstało 103 nowoczesne mieszkania komunalne, o metrażu wynoszącym 26 i 40 metrów kwadratowych. Lokale usytuowane na parterze zostały odpowiednio dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie mieszkania są kompletnie wykończone, co obejmuje biały montaż łazienkowy oraz podstawowe sprzęty kuchenne – informuje prezydent Starachowic, Marek Materek.

Nowy blok na ulicy Kościelnej pozwoli na przeprowadzenie reorganizacji gospodarki mieszkaniowej w Starachowicach. Mieszkańcy osiedla Bugaj, Kolonii Robotniczej oraz innych części miasta będą mogli tutaj znaleźć swoje nowe domy. Dzięki temu zwolnione tereny przeznaczone zostaną na różne cele, takie jak działalność gospodarcza lub remont starych budynków. Priorytetem przy alokacji lokali będzie brak zadłużenia wobec gminy. Część mieszkań zostanie przydzielona osobom, które od dawna oczekują na lokal z gminnego zasobu. Ze sprzedaży gruntów w strefie przemysłowej miasto pozyska środki, które posłużą jako wkład własny do realizacji kolejnych inwestycji – tłumaczy prezydent Materek.

Wybudowany blok został też wyposażony w system opomiarowania mediów, a instalacja przedpłaconych liczników na prąd i wodę ma na celu zapobieganie problemom z nieuregulowanymi rachunkami. Budynek podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, co pozwoli na eliminację kilkudziesięciu nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska „kopciuchów”.

Na realizację projektu budowy bloku mieszkalnego Starachowice uzyskały 15 milionów złotych dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowite koszty inwestycji wyniosły 18,7 miliona złotych. W przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni, koszt budowy to 4,6 tysiąca złotych, z czego 1,5 tysiąca złotych pokryto z funduszy gminy.

Zamieszkanie nowego budynku planowane jest na najbliższą wiosnę.

Proces budowy obiektu na ul. Kościelnej nie był pozbawiony problemów. W sierpniu 2021 roku rozpoczęto prace, począwszy od rozbiórki starych baraków znajdujących się na działce. W październiku przystąpiono do wykopów pod fundamenty, jednak prace musiały zostać czasowo wstrzymane z powodu napotkanych niespodziewanych warunków geologicznych, różniących się od tych przewidzianych w projekcie. Po wykonaniu dodatkowych badań geologicznych przez Państwowy Instytut Geologiczny i przygotowaniu nowego planu budowy, zakładającego zmienione posadowienie fundamentów, prace ruszyły pełną parą – tym razem już bez przeszkód. Budowę wznowiono w sierpniu 2022 roku, czyli w momencie, który pierwotnie był planowany jako data wprowadzenia lokatorów do nowego bloku.