Tworzenie tanich domów wynajmowych: 12 gmin w Świętokrzyskiem zawiązało spółkę

Tworzenie tanich domów wynajmowych: 12 gmin w Świętokrzyskiem zawiązało spółkę

Spółka o nazwie SIM Świętokrzyskie została oficjalnie utworzona przez 12 gmin z regionu świętokrzyskiego, które podpisały akt notarialny. Celem SIM (Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej) jest stworzenie domów na wynajem za przystępną cenę. Należy zauważyć, że to jest druga inicjatywa tego typu w tym regionie – pierwsza spółka SIM SMS (Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie), która obejmuje sześć gmin z tego samego regionu, już rozpoczęła realizację swoich planów mieszkalnych.

W styczniu Zarząd oraz Rada Nadzorcza SIM Świętokrzyskie zostaną oficjalnie powołane, a następnie firma zostanie zarejestrowana w sądzie. Według deklaracji samorządowców, cały proces potrwa około pół roku.

SIM korzysta z pomocy finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Zasobu Nieruchomości. Na terenach dostarczonych przez samorządy, spółka planuje budować domy wynajmowe o niskim czynszu. Po spełnieniu pewnych wymagań, najemcy będą mogli wykupić te domy po upływie 15 lat.

Do SIM Świętokrzyskie należą następujące gminy: Bałtów, Bogoria, Raków, Zawichost, Ożarów, Ćmielów, Bodzentyn, Górno, Bieliny, Pierzchnica, Daleszyce i Opatów. Te gminy muszą teraz określić miejsca, w których powstaną nowe budynki.

Jedno z tych miejsc już zostało wybrane w gminie Ćmielów, jak zapewnia burmistrz Joanna Suska. Działka przy ulicy Małachowskiej została już oceniona przez Krajowy Zasób Nieruchomości i znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Po otrzymaniu funduszy zostanie ustalone, ile domów można tam wybudować.

Samorządy są również zainteresowane sprawdzeniem popytu na takie mieszkania czynszowe. Chociaż ceny najmu nie są jeszcze ustalone, samorządy zapewniają, że będą one znacznie niższe niż rynkowe. Domy będą głównie przeznaczone dla młodych ludzi, choć wynajem starszym osobom również jest możliwy.

W gminie Wólka Bałtowska planowane jest stworzenie 37 nowych domów. Wójt gminy Bałtów, Hubert Żądło, podkreśla, że celem tej inicjatywy jest zahamowanie procesu wyludniania się regionu. Jeśli nie zgłosi się wystarczająca liczba mieszkańców gminy Bałtów, domy zostaną zaproponowane osobom z sąsiednich gmin.

Przetargi na budowę domów mają zostać ogłoszone we wrześniu 2024 roku. Samorządowcy przewidują, że budynki zostaną wybudowane w ciągu najbliższych dwóch lat.