Podziękowanie od leśników dla dawców krwi: choinki jako dar wdzięczności

Podziękowanie od leśników dla dawców krwi: choinki jako dar wdzięczności

Leśnicy podjęli decyzję o upamiętnieniu osób, które postanowią oddać krew, poprzez organizację akcji „Choinka dla życia”. W ramach tej inicjatywy, każdy dawca zostaje obdarowany drzewkiem bożonarodzeniowym. Jednym z miejsc, w którym na dawców czekają leśnicy, jest Specjalistyczny Szpital im. Świętego Łukasza w Końskich.

Kamil Kubicki wyjaśnia, że kandydatem na dawcę może być osoba, która skończyła 18 lat, ale nie jest starsza niż 65 lat oraz waży przynajmniej 50 kilogramów. Dodaje, że po oddaniu krwi można otrzymać choinkę od leśników jako wyraz wdzięczności. Drzewka są odpowiednio przygotowane do transportu.

Osoby, które decydują się na oddanie krwi, są traktowane jak bohaterowie – zauważa dr Jarosław Chmielnicki, prowadzący punkt krwiodawstwa w szpitalu w Końskich. Zwraca uwagę na to, że 450 ml krwi może uratować czyjeś życie. Nie trzeba być strażakiem i ratować ludzi z płonących budynków – wystarczy zgłosić się do punktu krwiodawstwa i oddać krew.

Organizatorami tej szlachetnej akcji są Lasy Państwowe, które współpracują z Narodowym Centrum Krwi oraz Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Celem inicjatywy jest promowanie idei dawstwa krwi i podziękowanie tym, którzy już się na to zdecydowali.

Leśnicy w regionie radomskim i świętokrzyskim będą czekać na dawców w pięciu lokalizacjach, w tym m.in. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu, mobilnym punkcie w Grójcu oraz w Punktach Terenowych Poboru Krwi w Końskich i Chlewiskach. Wystarczy tylko oddać krew, odebrać voucher i zgłosić się do leśników, którzy będą czekali przy punktach poboru krwi.

Drzewka bożonarodzeniowe ofiarowały różne nadleśnictwa, takie jak Barycz, Chmielnik, Daleszyce, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kielce, Kozienice, Łagów, Marcule, Ostrowiec Świętokrzyski, Przysucha, Radom, Skarżysko, Starachowice, Staszów, Suchedniów, Zagnańsk i Zwoleń.