Zielona metamorfoza historycznego centrum Kielc: na Rynku posadzone zostaną potężne drzewa

Zielona metamorfoza historycznego centrum Kielc: na Rynku posadzone zostaną potężne drzewa

Przeobrażenie kieleckiego Rynku w ramach konceptu „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc” jest w pełnym toku. W środę, 22 listopada dostarczono olbrzymie okazy drzew do nasadzeń. Ten zielony projekt rozpoczął się już w poniedziałek, 20 listopada, kiedy to na Rynku pojawiły się setki nowych krzewów, takich jak hortensje, wierzby purpurowe i świdośliwy.

Sadzenie masywnych drzew, o wysokości nawet do 8 metrów, rozpoczęło się w środę 22 listopada. W planach jest umieszczenie ich na wschodniej stronie pierzei Rynku. Dodatkowo, szereg roślin południowej strony zostanie uzupełniony o nowe nasadzenia. W centralnej części Rynku pojawi się dominujący element zieleni – dąb szypułkowy. Ogółem przybędzie 9 nowych drzew, które zwiększą powierzchnię koron z 19 do 95 metrów kwadratowych.

Na terenie dawnego ratusza również pojawi się więcej zieleni. Nowe aranżacje roślinne zaplanowano również na płycie Rynku. Dodatkowo, w ramach rewitalizacji pojawią się nowe elementy małej architektury, takie jak ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci czy tablice informacyjne.

Projekt zielonej przestrzeni w centrum Kielc realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu z Programu Inwestycji Strategicznych. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2024 roku.