Rozwój miejskiej infrastruktury: Kielce inwestują w ławki

Rozwój miejskiej infrastruktury: Kielce inwestują w ławki

Ławka, miejsce zasłużone w polskiej kulturze, gdzie ludzie odpoczywają, prowadzą rozmowy i śpiewają, jest symbolem spotkań społecznych. Znajomość tego faktu skłoniła mieszkańców Kielc do podjęcia decyzji o zintensyfikowaniu obecności ławek w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo sto nowych ławek zostanie umieszczonych w różnych lokalizacjach – niektóre z nich są już dostępne dla publiczności.

Chociaż aura jesieni powoli osiąga swój szczyt, a temperatury stają się coraz niższe, wielu zaradnych przechodniów nie rezygnuje z długich spacerów. Ruch jest życiem, ale każdy spacerownik doceni moment odpoczynku na ławce. Do niedawna brakowało tego udogodnienia w Kielcach.

Obecność ławek spełnia istotną funkcję dla starszych mieszkańców miasta. Jak mówi jeden z nich: „Te ławki są naprawdę potrzebne. Wielu seniorów chodzi na spacery i potrzebuje miejsca do odpoczynku.” Inny dodaje: „Gdy jest ławka, można trochę odpocząć. Już nie chodzę tak sprawnie, więc częściej muszę odpoczywać.”

Aby rozwiązać ten problem, mieszkańcy Kielc zdecydowali się zgłosić projekt dotyczący zakupu stu nowych ławek do budżetu obywatelskiego. Ponad połowa z nich została już zamontowana w strategicznych miejscach.

Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc, podkreśla: „Są to lokalizacje na terenie centrum miasta, mówimy o okolicach KCK, ulicach Astronautów i Źródłowej. Jedna z ławek pojawiła się nawet przy wielopoziomowym parkingu za Urzędem Miasta na Placu Konstytucji.” Dzięki aplikacji „UlepszaMy Kielce” mieszkańcy mogli sugerować lokalizacje dla nowych ławek, które można teraz znaleźć m.in. przy ulicach Zamkowej, Radiowej, Warszawskiej czy Alei IX wieków Kielc.

Pozostałe ławki mają zostać zamontowane do końca roku. Koszt jednej z nich wynosi około dwa tysiące złotych.