Optymalizacja komunikacji: Nowe połączenia autobusowe w regionie świętokrzyskim

Optymalizacja komunikacji: Nowe połączenia autobusowe w regionie świętokrzyskim

Od stycznia mieszkańcy regionu świętokrzyskiego będą mogli korzystać z nowych połączeń autobusowych – Kielce-Jędrzejów i Kielce-Starachowice. Dzisiaj, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przegłosowali projekt uchwały dotyczący tego zagadnienia.

Tomasz Jamka, który jest członkiem zarządu województwa, informuje, że te nowe linie autobusowe będą funkcjonować na podobnych zasadach jak obecnie istniejące. Podkreślił, że przewozy będą realizowane zarówno w dni robocze, jak i te wolne od pracy. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie ogłoszony bliżej stycznia na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego.

Dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu Autobusowego, możliwe jest stworzenie nowych linii busów, które mają na celu eliminację tzw. białych plam komunikacyjnych na mapie Polski i ułatwienie mieszkańcom z mniejszych miejscowości dojazd do większych miast powiatowych i wojewódzkich.

Skąd pomysł na tworzenie nowych linii? Tomasz Jamka wyjaśnia – od połowy 2022 roku zaczęliśmy tworzyć linie użyteczności publicznej. Na samym początku województwo stworzyło sześć takich linii, które obejmowały trasy: Kielce-Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce-Sandomierz, Kielce-Kazimierza Wielka, Staszów-Ostrowiec Świętokrzyski, Busko-Zdrój- Włoszczowa, Końskie-Włoszczowa. W tym roku do oferty dodano także trasy Kielce-Włoszczowa i Busko-Zdrój-Sandomierz.

Mechanizm finansowy Funduszu Autobusowego przewiduje dopłatę w wysokości 3 zł na każdy przejechany kilometr przez autobus. Dodatkowo organizator, w tym wypadku jest to samorząd województwa, ma obowiązek dopłacić minimum 10% kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej z własnych zasobów.