Niepowtarzalny mural w Kielcach promujący równość płci

Niepowtarzalny mural w Kielcach promujący równość płci

Wizualne przedstawienie uśmiechniętej pary, poruszającej się na tandemie, zdobi ścianę budynku przy ulicy Słonecznej 21 w Kielcach. Tło tworzy błękitna panorama miasta, przyozdobiona kwiecistymi motywami maków. Ten mural jest częścią krajowej kampanii społecznej i edukacyjnej „Nasze MAKi” (Mężczyzna a Kobieta), stworzonej przez Fundację „Empiria i Wiedza” oraz Fundację State of Poland. Głównym celem kampanii jest podkreślenie równorzędności kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Za projekt artystyczny odpowiada Andrzej Tylkowski, renomowany grafik, którego specyficzne i łatwo identyfikowalne postacie cieszą się popularnością w wielu krajach na całym świecie. Tylko nieliczni kojarzą go głównie z jego pocztówkami. Wyjątkowe dzieło nie tylko cieszy oko estetyką, ale także przekazuje istotne społeczne wartości, propagując równość i współpracę między płciami. Kielce mają zaszczyt być kolejnym miastem goszczącym mural kampanii MAKi. Inne murale z tej serii zostały już odsłonięte w różnych miastach polski, takich jak Wrocław, Katowice czy Chorzów. Każdy z nich charakteryzuje się indywidualnymi detalami, włączając w to panoramiczny widok miasta.

Budynek przy Słonecznej 21 należy do miasta. Inicjatorzy kampanii podjęli starania o uzyskanie zgody Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach na wykonanie muralu na jednej ze ścian budynku. MZB zazwyczaj udostępnia powierzchnie na murale bezpłatnie, jednak jest to związane z kilkoma warunkami. Projekt musi być zgodny z uchwałą krajobrazową, a przekaz prezentowany na obrazie musi być uniwersalny i prospołeczny, nie może także zawierać kontrowersyjnych treści. Mural kampanii „Nasze MAKi” spełnił wszystkie te kryteria, co zaowocowało podpisaniem umowy o udostępnienie ściany – jak mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków, Krzysztof Miernik.